Dziś chciałabym Wam opowiedzieć o jednej z atrakcji dla dzieci, która znajduje się w Glinne 117 przy głównej drodze niespełna 5 km od Leska na Podkarpaciu. Piernikowa Chata w Bieszczadach bo o niej mowa to ciekawie zaaranżowany niewielki park rekreacyjny.

Piernikowa Chata mały park rekreacyjny z bajkowym przesłaniem

Piernikowa Chata to magiczne miejsce, które przenosi nas do świata baśni Jasia i Małgosi. Niewielki park edukacyjno – rozrywkowy znajduje się w urokliwej okolicy Leska, gdzie już sam widok budynku przywodzi na myśl kolorowe opowieści. To nie tylko miejsce, w którym dzieci mogą bawić się na świeżym powietrzu, ale także odbyć niedługą podróż, w której motywem przewodnim są oczywiście pierniki i chatka Baby Jagi.

Piernikowa Chata atrakcje dla dzieci

Piernikowa Chata skupia się na atrakcjach dla najmłodszych, dlatego cały mini park jest zaprojektowany w taki sposób, aby dzieci mogły swobodnie bawić się i cieszyć atrakcjami dostosowanymi do ich wieku. Wśród atrakcji znajdują się:

Warsztaty Piernikowe: To głównie dlatego tutaj przyjechaliśmy! Dzieci mogą spróbować swoich sił w robieniu piernika pod czujnym okiem sympatycznych Pań. Po krótkim wprowadzeniu z czego zrobione jest ciasto itp. Panie rozdają każdemu dziecku kawałek gotowego już ciasta piernikowego, które dzieci muszą sumiennie ugniatają gdyż jest schłodzone. Kiedy ciasto nabierze odpowiedniej sprężystości i temperatury dzieci wypełniają nim drewnianą foremkę i wałkiem wyrównując. Atmosfera jest luźna, a miłe Panie swoim spokojem aktywują do działania nieśmiałe dzieci. Następnie wyjęte pierniczki z foremek i dokładnie wycięte z nadmiaru ciasta zostają ułożone na blachę. Panie umieszczają koło każdego piernika karteczkę z imieniem dziecka, aby nie doszło do pomyłki. Blacha z piernikami jest następnie umieszczana w piekarniku, a panie informują, że zapraszają do odbioru pierników za 20 minut.

W mojej ocenie górnolotnie nazwane warsztaty to faktycznie ciekawa zabawa sensoryczna z elementami cukierniczymi. Przed przyjazdem do Piernikowej Chaty myślałam, że warsztaty będą polegały na tworzeniu pierników od podstaw – wyrabianiu ciasta itp. Ale będąc już na miejscu, widząc obiekt i bądź co bądź elegancką wiatę przystosowaną do pieczenia pierników, z zaciekawieniem czekałam na rozwój wydarzeń. Wręcz odetchnęłam z ulgą widząc, że ciasto było już wcześniej przygotowane, a dzieci jedynie odbijały pierniki w drewnianej foremce. Mając na uwadze BHP jest to bezpieczne i wystarczająco fajne doświadczenie dla dzieci. Nasz przedszkolak był bardzo zadowolony, a to najważniejsza rekomendacja.

Pierniki pieczone przez dzieci, mimo wspaniałego zapachu (niezwykle smacznego), są jedynie elementem dekoracyjnym, a nie przeznaczonym do spożycia. Dodatkowo przypomina o tym papierowa torebka z logo Piernikowa Chata i napisem „nie do spożycia”, do którego Pani wkłada upieczone, jeszcze gorące pierniki. Tak to zrozumiałam, ale może błędnie?

Chata Baby Jagi: To tutaj znajduje się skrócona historia Jasia i Małgosi. Pierwszym pomieszczeniem jest kuchnia Baby Jagi, która gwarantuje małym odkrywcom ogromne wrażenia wizualne. Szafa pełna mikstur, lustra zniekształcające ciało, ogromny kocioł, do którego można wejść, a jeśli masz odwagę możesz wejść do pieca. Bardzo fajnie zaaranżowana Chata, która w każdej kolejne izbie odkrywa przed najmłodszymi ciekawe artefakty. Poniżej jedynie kilka ujęć z kuchni Baby Jagi, nie będę spojler

Można wejść do kotła i zrobić sobie dość klimatyczne zdjęcia
Podążanie za numerami kamieni jest atrakcyjne, a dziecko może spełnić się jako mały detektyw.

Plac zabaw: Sporej wielkości piaskownica z domkiem i ślizgawkami wydzielona jest jako strefa dla najmłodszych dzieci. Dla przedszkolaków jest znacznie większa metalowa zjeżdżalnia optymalnie osłonięta żaglami przed słońcem wiec spokojnie blacha nie jest gorąca i nie grozi poparzeniem. W strefie relaksu znajduje się też hamak, plażowe krzesełka rozkładane jak również sporej wielkości klocki z których można układać nie tylko mury obronne.

Na terenie Piernikowej Chaty rozmieszczone jest 8 kamieni, które warto odszukać i przeczytać umieszczone przesłanie. Przedszkolaki szczególnie polubią ten etap zabawy.

Cena biletu obejmuje również interaktywny lot na miotle. W specjalnie zaaranżowanej kopule znajdują się 4 stacje z telewizorami i ruchomymi miotłami. Zabawa, a dokładniej gra, polega na jak najszybszym pokonywaniu toru przeszkód, zbieraniu diamentów i monet. Żeby nie było tak łatwo, od czasu do czasu na Jasia i Małgosię czyha pajęczyna, spowalniająca ich w wyścigu. Gra trwa 2 minuty i 30 sekund, a sterowanie miotłą i łapanie bonusów jest trudne nawet dla dorosłych :o) Jeśli zabawa się spodoba można dokupić dodatkowe przejażdżki za 4 złote i jakiś pakiet o ile dobrze pamiętam za 10 złotych.

Z Piernikowej Chaty nie wyjdziesz głodny i spragniony

Kawiarnia w Piernikowej Chacie oferuje desery, gofry, ciasta i napoje inspirowane motywem piernika, a cukiernia umożliwia zakup pamiątek w postaci pierników i innych smakołyków. Ponadto znajduje się tu kilkanaście stolików osłoniętych parasolami, więc w słoneczny dzień jest gdzie się schować i zjeść lody, wypić mrożoną kawę lub zjeść słodki deser. (Nie robiłam zdjęć stolików ceniąc sobie prywatność siedzących przy nich rodzin z dziećmi, ale są bardzo fajnie zaaranżowane na przeciwko wiaty do robienia pierników.)

Piernikowa Chata Solina – praktyczne informacje i opinie

Park Rekreacyjny Piernikowa Chata znajduje się tuż przy wejściu na szlak Kamień Leski. Ponadto atutem miejsca jest duży parking osłonięty lasem gwarantuje cień w godzinach popołudniowych, co jest szczególnie ważne w tak upalne dni, jakie mieliśmy ostatnio.

  • Czynne jest codziennie od 10-19.
  • Warsztaty piernikowe organizowane są od 10-18:15 dla wszystkich chętnych (mniej więcej co 20-30 minut)
  • Cena biletu za opiekuna wynosi 30 zł zaś za dziecko 25 zł.
  • W cenę biletu wliczona jest przejażdżka na interaktywnej miotle. Dziecko natomiast dodatkowo ma zapewniony udział w warsztatach pieczenia pierników.

W kasie biletowej możesz kupić pamiątki (breloczki, magnesy, przypinki), ale wstrzymaj się jeśli masz ograniczony budżet na bibeloty ponieważ w kawiarni można również kupić bajkowe gadżety (pierniki, magnesy, maskotki i wiele więcej). W Piernikowej Chacie spędziliśmy dobre półtorej godziny i gdyby nie to, że czekała nas 1,5 godzinna droga powrotna, a ja robiłam się głodna, to pewnie zostalibyśmy tam jeszcze z 30 minut, zwłaszcza nasz przedszkolak na metalowej zjeżdżalni. Obiekt dobrze utrzymany i zadbany. Można debatować nad ceną biletu dla opiekunów, ale przy obecnych rosnących cenach wszystkiego, pozostaje zgodzić się lub nie iść do Piernikowej Chaty. Kierując się do wyjścia jeśli nie zrobiliście sobie zdjęcia na wejściu nie zapomnijcie zajrzeć na parking gdzie pozostawiły czarownice swoje miotły i zrobić sobie zdjęcie podczas lotu! (Magia tego zdjęcia polega na umiejętnym uchwyceniu dziecka w powietrzu podczas kiedy podskakuje na miotle.). Nam się nie udało :o)

Jeśli szukasz atrakcje turystyczne dla swojego dziecka w odległości 1,5 godziny od Rzeszowa to Piernikowa Chata może być ciekawym wyborem. Po drodze można zajrzeć do Sanoka czy pospacerować bo samym Lesku. Kamień Leski jest również atrakcją samą w sobą do którego szklak prowadzi tuż za Piernikową Chatą. Urokiem Kamienia Leskiego zachwycali się nie tylko podróżnicy, ale również malarze, artyści, pisarze jak również publicyści i poeci, którzy oddali swój zachwyt w swoich wierszach, powieściach czy obrazach. Więcej o Kamieniu Leskim innym razem kiedy osobiście go odwiedzimy i zrobimy stosowną fotorelację. Jedynie nadmieniam, że jest koło Piernikowej Chaty cenny pomnik przyrody o którym się dowiedziałam jak właściwie wróciliśmy do domu.

Książki i gry z motywem Jasia i Małgosi

Nie byłabym sobą gdybym nie zarekomendowała ciekawych książek i gier, jeśli tylko wiem, że są tematycznie związane z danym miejsce. Dlatego też dla miłośników opowieści o Jasiu i Małgosi polecam interesujące gry oraz książki, które mogą wspaniale umilić czas w domu lub na podwórku z przyjaciółmi. Gry planszowe stanowią niezwykłe narzędzie wspierające rozwój dziecka, rozwijając umiejętności społeczne, logiczne myślenie oraz koncentrację. Jednocześnie uczą one dzieci współpracy i kreatywnego rozwiązywania problemów w sposób pełen zabawy.

O grze: Wkraczając do fascynującego świata „Jaś i Małgosia”, odkryjecie nietuzinkową grę planszową, która nie tylko zapewni niezapomnianą rozrywkę całej rodzinie, ale także rozbudzi waszą współpracę. Wcielając się w postaci tytułowych bohaterów, Waszym zadaniem jest zdobyć pięć wyjątkowo smakowitych pierniczków, starając się uniknąć chwytów Babi Jaga. Przy tym niezbędna będzie finezja, logiczne myślenie oraz doskonała koordynacja – zdobądźcie łakocie, a jednocześnie wymijajcie sprytne sidła Babi Jagi. To niepowtarzalna przygoda, w której szybkość i strategiczne podejście są kluczem do sukcesu!

O książce: Książka, która zachwyci również rodziców to genialnie zilustrowane przygody Jasia i Małgosi w formie pop- up. Co to jest książka dla dzieci pop-up?

  • Książka typu „pop-up” to taka, która zawiera interaktywne elementy trójwymiarowe, które wyrastają z jej stron podczas otwierania. Te elementy, często skomplikowane i artystycznie wykonane, dodają wrażeń wizualnych i sensorycznych do czytania, czyniąc historie bardziej dynamicznymi i atrakcyjnymi, zwłaszcza dla dzieci. Pop-upy mogą przedstawiać sceny, postacie i obiekty związane z fabułą książki, tworząc unikalne doświadczenie czytelnicze.

Kolorowanki Jaś i Małgosia

Ta książeczka pełna kolorowanek spełni oczekiwania najwytrwalszych ich fanów Jasia i Małgosi. Sprawdź koniecznie co kryje w sobie książeczka edukacyjna A4 Jaś i Małgosia

Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

Napisz komentarz