Przyjęcie urodzinowe w przedszkolu to wielkie wydarzenie zarówno dla naszego dziecka, rodziców, jak i nauczycieli. Zorganizowanie przyjęcia urodzinowego nie jest skomplikowane, a opiekunowie w przedszkolu bardzo chętnie korzystają z pomysłów rodziców. Mimo że covid nieco studzi spontaniczność, to jednak w porozumieniu z nauczycielem grupy można zaaranżować wyjątkowy dzień ze smacznymi przekąskami i wciągającymi zabawami.

Ciekawe pomysły na urodziny w przedszkolu

Ważnym punktem programu każdego przyjęcia urodzinowego w przedszkolu jest poczęstunek. Dzieci uwielbiają słodkie przekąski i mało kto wyobraża sobie bez nich świętowanie. Jednak warto być w tej kwestii odpowiedzialnym i świadomie wybierać słodkie desery. Skomponowanie poczęstunku na urodziny w przedszkolu nie jest trudne, ale wymaga naszego zaangażowania. Co więcej bywa również, że słodki poczęstunek spędza rodzicom sen z powiek, ale po przeczytaniu wcześniejszego wpisu wszystko stanie się oczywiste, a przede wszystkim korzystne dla naszych maluchów. Tym bardziej, jeśli zamiast ciastek wybierzesz owoce sezonowe, a sok w kartonie zamienić z pomocą Pań z kuchni odżywczy koktajl warzywno-owocowy. Lekkie muffiny na bazie warzyw i owoców bez cukru dodanego śmiało mogą zastąpić tort. Możliwości jest wiele, ale wymagają naszej kreatywności i chęci.

Interesujące zabawy urodzinowe w przedszkolu?

Z reguły nauczyciele przedszkolni mają ten dzień zaplanowany według wewnętrznego schematu. Lata doświadczeń i spontaniczne wydarzenia sprawiają, że potrafią zorganizować bardzo atrakcyjne przyjęcie urodzinowe. Zdarza się jednak, że oprócz wygospodarowania czasu na słodki poczęstunek i krótkiej urodzinowej fiesty z odśpiewaniem sto lat nie mają potrzeby dodatkowego układania planu dnia z racji napiętego grafiku. Sytuacja wygląda inaczej, gdy dyrekcja i opiekun grupy oferują możliwość urozmaicenia tego dnia poprzez zaproponowanie imprez i zabaw, które na długo zapadną w pamięć.

 1. Latem wielką frajdą dla dzieci jest puszczanie baniek na placu zabaw. Warto pomyśleć o bańkach mydlanych XXL dla Pań, które na pewno z chęcią będą dmuchać bańki dla maluchów.
 1. Zawody sportowe z nagrodami. W lecie można rywalizować na zewnątrz, a w pochmurne i zimowe dni zorganizować je w sali, a efekt będzie taki sam. Radość i mnóstwo ruchu dla każdego dziecka zwieńczone nagrodami. Bieg przez tor przeszkód to również niezwykła dawka adrenaliny. Przykładowy tor: przejście przez materiałowy tunel, skoki przez hula hop, jeśli przedszkole posiada dyski sensoryczne to również urozmaicą zabawę. To tylko przykład, bo Panie z pewnością będą umiały zaplanować przestrzeń w sali dla dzieci. Rodzice jedynie muszą zorganizować nagrody.
 2. Kalambury z nagrodami. Co wieczór przed snem urządzamy maraton zagadek. Na przykład, jaki przedmiot pozwala tacie dbać o swoje ciało. Albo przepytujemy się nawzajem z bajek: które zwierzę znalazło gumową piłkę i zaprosiło do zabawy nieśmiałego kota (bajka „Nieśmiały kotek” Urszuli Kozłowskiej). Myślę, że nauczyciel podejmie wyzwanie i opracuje zagadki logiczne dla dzieci.
 3. Poszukiwanie skarbów za pomocą rebusów. Celem zabawy jest wspólna praca dzieci nad rozszyfrowaniem rebusów i odnalezienie ukrytego skarbu z prezentami dla dzieci. Możesz to przygotować samodzielnie, znając topografię przedszkola jedynie wręczyć paniom kartki, lub ponownie poprosić o pomoc o przygotowaniu odpowiednich kart z obrazkami..
 4. Kuferek rozmaitości z nagrodami to genialna zabawa na zgadywanie poprzez dotyk przedmiotu, który się w nim znajduje.
 5. Zabawy taneczno muzyczne – start/stop. Absolutnie obowiązkowa zabawa dla najmłodszych. Panie również ją uwielbiają więc warto przypomnieć o niej wykorzystując ulubione piosenki solenizanta/ki.
 6. W naszym przedszkolu balony są tradycją, ale może w innych nie, więc podpowiadam. Tańce z balonem w parze lub podrzucanie, aby balon nie upadł na ziemię, malowanie flamastrami na balonie oczu, nosa i ust. Spontaniczne esy floresy.
 7. Kreatywna zabawa na solenizant mówi – dzieci ustawione w kole lub rozproszone czekają na hasło od selinizanta/ki. Wszyscy teraz robią przysiad, podnoszą prawą nogę, obie ręce do góry itp.
 8. Urodzinowe życzenia – Zabawa dość trudna, ale generująca solidną dawkę śmiechu. Bohater/ka dnia stoi tyłem do swoich kolegów z grupy. Nauczyciel dyskretnie wskazuje na dziecko, które ma powiedzieć zmienionym głosem „Sto lat, sto lat wszystkiego najlepszego” (imię solenizanta lub solenizantki).
 9. Artystyczny plakat – wspólne malowanie obrazka na podstawie jednego pociągnięcia pędzlem. Zasada malowania jest prosta: solenizant lub solenizantka zaczynają od namalowania małego fragmentu, linii lub kształtu, a następne dziecko maluje dowolnie kolejną część obrazka. Praca może zostać w przedszkolu choć w dużej mierze powinna być zabrana przez solenizata/ki jako prezent. Inną propozycją może być malowanie obrazu rączkami. Dzieci odbijają swoje dłonie według własnego uznania, aby stworzyć obrazek.
 10. Zawody w układaniu wierzy z klocków na czas – W woreczku umieszczamy pary karteczek w tym samym kolorze. Dzieci losują i tym sposobem dobierają się w pary. Klocki lego lub gumowe leżą przed dziećmi. Czas budowania wieży może być odmierzany ulubioną melodią/piosenką znaną dzieciom. Gdy piosenka się skończy, dzieci muszą przerwać zabawę. Mimo to nie ma przegranych, a każda para otrzymuje upominek.
 11. Zawody z drewnianą łyżką – przejście z punktu A do punktu B drewnianą łyżką w dłoni. Na łyżce położona odpowiedniej wielkości piłka. Celem zabawy jest dojść do mety bez upuszczenia piłki.
 12. Układanie puzzli – Rywalizację można zrobić w parach lub dla całej grupy wyłaniając tym samym mistrza puzzli. Dla przedszkolaków puzzle nie większe niż 20 elementów.

Dwie ostatnie propozycje wymagają większych nakładów finansowych, a także zweryfikowania, czy w grupie są dzieci uczulone na barwniki lub sierść psa/kota. Warto pamiętać, mimo akceptacji pomysłu przez dyrekcje, aby upewnić się czy wszyscy rodzice dzieci z grupy naszego szkraba zgadzają się.

 1. Zaaranżowanie artysty do malowania bezpiecznych tatuaży na twarzy czy rączce to dość osobliwy pomysł i kojarzy się bardziej z atrakcjami z okazji dnia dziecka. Ale jeśli rodziców na to stać i dyrekcja się zgodzi to może warto wziąć to pod uwagę. .
 2. Dogoterapia/felinoterapia – obecnie w przedszkolach zajęcia ze zwierzętami są wliczone w pakiet podstawowy, ale jeśli nie, to zasponsorowanie spotkania z tak wyjątkowymi gośćmi pozostanie w pamięci dzieci na bardzo długo.

Urodziny w przedszkolu mogą być świetnie spędzonym czasem obfitujących w rozwijające zabawy. Jeśli mamy możliwość zasponsorować nagrody to warto się o to pokusić. Upominki nie zrujnują kieszeni, a radość dzieci będzie bezcenna. Znakomitymi upominkami będą:

 • kredki cena za tubę wynosi 2,2 zł. Praktyczne tekturowe opakowanie na kredki wraz z temperówką przydadzą się idealnie również w podróży.
 • flamastry ze stemplem cena za sztukę to niecałe 1,3 zł. Dobrze jest rozdać każdemu dziecku po jednym flamastrze.
 • naklejki cena jednostkowa wynosi 2,40 zł.
 • balony cena za jednego balona to 0.75 gr. Balony podobnie jak flamastry może wręczyć po jednej sztuce dziecku. Balony z uśmiechniętymi buźkami dostępne
 • gra karciana piotruś cena to 3,3 za sztukę. Warzywa i owoce to gwarantowana świetna zabawa.
 • małe stemple cena za sztukę 4,9zł. Stemple w takiej formie są drogie, ale zapewniają kreatywną zabawę.
 • kolorowe notesiki
 • batony owocowe z doskonałym składem cena za 1 sztukę to jedynie 1,35 zł.
 • ekologiczne tatuaże

Powyższe zabawy są również świetną propozycją na zorganizowanie przyjęcia urodzinowego w domu i stanowią uzupełnienie większych atrakcji:

 • dmuchany zamek
 • zabawy prowadzone przez animatorów
 • warsztaty z lepienia w masie solnej, glinie
 • malowanie farbkami zwierzaków na twarzy i rączkach

 

Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

Napisz komentarz