Kwarantanna sprawia, że wracam wspomnieniami do podróży które jeszcze nie tak dawno były na wyciągnięcie ręki. Obecnie trudno oszacować kiedy wróci możliwość spontanicznych wypraw choć wydaje się, że małymi kroczkami kryzys związany z wirusem SARS-CoV-2 staje się być opanowywany. Ale czy szybko odważę się na podróż zagraniczną czas pokaże co przyniesie przyszłość. Natomiast jedno jest pewne planuję lepiej poznać Polskę na którą zawsze brakowało czasu.

Gdzie jest Majorka?

Majorka, a po hiszpańsku Mallorca to największa wchodząca w skład archipelagu Balearów wyspa należąca do Hiszpanii położona na Morzu Śródziemnym.

  • powierzchnia Majorki szacuje się na 3640 km²
  • ma niespełna 100 km długości.
  • zamieszkuje ją blisko 900 tys ludzi.
  • stolicą i zarazem głównym miastem jest Palma de Mallorca
  • średnia roczna temperatura oscyluje na 18,2°C.

Majorka Pogoda

To co zachwyciło mnie w Majorce to wspaniała pogoda bardzo słonecznie, nie za ciepło nie za zimno idealnie – byliśmy dokładnie końcówka marca 2017 roku. Jak dobrze sięgam pamięcią najwyższa temperatura była w granicach 18 stopni. Świadomie wybieramy wycieczki poza sezonem bo lubimy luz turystyczny i nie preferujemy upałów. Dobrze pamiętam, że ciekawym zjawiskiem były niespodziewane opady deszczu co właśnie wiosną jest na wyspie normalne. Osobiście przywykłam do polskich opadów które wpierw zwiastują potężne ciemne chmury tam tego nie było. Nagle pojawiała się nie pozorna chmurka z której robił się krótki, ale intensywny opad deszczu. To dodatkowe orzeźwienie było dla nas zaletą niż wadą.

Lato na Majorce: Osoby które uwielbiają ciepłe i słoneczne urlopy powinny wybrać się na Majorkę w okresie wakacyjnym od czerwca do sierpnia średnia temp. to 25 stopni przy czym lipiec jest najsuchszym miesiącem zaś dopiero w sierpniu pojawiają się przelotne homeopatyczne opady deszczu. Ogromną zaletą wyspy jest duża wilgotność powietrza, która szczególnie latem jest najprzyjemniej odczuwana.

Jesień na Majorce: To czas kiedy opady są intensywniejsze, ale temperatura nadal jest wysoka. Dni są nadal ciepłe i słoneczne również pod koniec października. Średnia temp sięga w granicach 20 stopni w ciągu dnia, zaś wieczorami nie spada poniżej 15 stopni. To sprawia, że jesień również jest atrakcyjnym czasem na odwiedzenie tej malowniczej wyspy. Listopad nie jest już tak atrakcyjny i dni są znacznie chłodniejsze. Szczególnie niska temperatura odczuwana jest ranem która nie przekracza 10 stopni. Opady deszczu zmożone.

Zima na Majorce: Zima na wyspie jest bardzo łagodna. Opady śniegu występują w wyższych partiach gór Sierra de Tramuntana. Średnia dobowa temperatura szacowana z miesięcy: grudzień, styczeń oraz luty oscyluje w granicach 12°C. Nie doświadcza się przymrozków. Faktycznie bywają dni mocno pochmurne i wilgotne, ale biorąc pod uwagę okoliczności otaczającej przyrody jest to wymarzona dla mnie zima!

Wiosna na Majorce: Malutkimi kroczkami coraz cieplej na wyspie robi się w drugiej połowie marca. Odważne promienie słoneczne zwiastują, że nadchodzi wiosna! Wyższe temperatury odnotowuje się dopiero pod koniec kwietnia zaś wysokie pod koniec maja, które rosną wraz z nadchodzącymi wakacjami. My mieliśmy ogromne szczęście, że już pod koniec marca była satysfakcjonująca nas temperatura.

Majorka Mapa

Google maps umożliwia wirtualną podróż po wyspie. Jeśli macie ochotę poczuć klimat Majorki to jest to możliwe wystarczy wygodnie usiąść w fotelu z ulubioną kawą w kubku. Następnie kliknąć w lewym górnym rogu „wyświetl większą mapę” i następnie w prawym dolnym rogu na żółtą postać i skierować na mapie w konkretnym dla siebie miejscu i kontynuować podróż kierując na klawiaturze strzałkami bądź rolką w myszce.

Majorka ciekawe atrakcje

Na wyspie spędziliśmy wspaniałe 4 dni. Pogoda dopisywała od początku do końca naszego pobytu. Z racji tego, że dużo frajdy sprawia nam jazda samochodem i podziwianie malowniczych widoków, a których na Majorce nie brakuje. I tym razem wynajęliśmy auto, a dokładnie Fiat 124 spider w Vanrell Car Rental byliśmy zadowoleni z tej firmy, więc pozwoliłam sobie umieścić link. Co ciekawe byliśmy pierwszymi turystami, którzy wynajęli ten samochód bowiem dopiero co został sprowadzony na wyspę i na liczniku nie było nawet 100 km zrobione. Majorka zachwyca od pierwszych kilometrów nie tylko architekturą, ale również roślinnością, górami oraz wyjątkową estetyką w miastach. Niestety zdjęć nie mam wiele 3 lata temu nie myślałam, że będę dziś pisać artykuł na blogu o tym miejscu zawsze skupiam się na delektowaniu daną okolicą,a słabiej na fotografowaniu choć sprzęt mam nie najgorszy.

Więc zapraszam Was do naszej podróży po Majorce.

Koniecznie trzeba zwiedzić Katedrę La Seu rzymskokatolicka wybudowana w stylu gotyckim oraz przylegające do niej Muzeum w Palma de Mallorca. Wymiary katedry to: 21 metrów długości, 55 metrów szerokości oraz 44 metry wysokości. Jak widzicie rozmiar katedry jest niebywale imponujący i choć architektura wydaje się być typowa dla stylu gotyckiego to nic bardziej mylnego jeśli doświadczy się tego widoku na żywo. Już z oddali zachwyca swoim monumentalnym stylem jak również ciepłym kolorem, a strzeliste wierze wręcz zapraszają ku sobie. Choć należy przyznać, że Katedra La Seu najokazalej i najciekawiej prezentuje się od strony morza. I jest to w pełni zamierzony kierunek budowy bowiem miała z oddali swoimi rozmiarami pokazywać, że tutaj w tym miejscu jest głęboka wiara chrześcijańska i tym samym odpędzać nieproszonych gości. Ze szczególna uwagą warto przyjrzeć się łukom przyporowym, które mają za zadanie odciążać ściany z piaskowca – to bardzo charakterystyczne elementy architektoniczne gotyku. Opłata zarówno do muzeum i katedry jest symboliczna. Warto również wiedzieć, że katedrę zwiedza się wchodząc przez muzeum, które zaaranżowane jest w kapitularzu oraz zakrystii. Pozostałe fotografie prezentują widoki z dziedzińca okalającego Katedrę.

Gotycka Katedra La Seu
La Seu Katedra Majorka
La Seu
Rzymskokatolicka katedra La Seu Mallorca
Katedra La Seu w Palmie Majorka
La Seu Majorka

Atrakcje w Palma de Mallorca

Ulica w Palma de Mallorca

Latarnia Morska Far de Formentor na przylądku Cap De Formentor.

Wycieczka samochodem gwarantuje wiele niezapomnianych widoków jak również skoków ciśnienia jeśli mamy lęk przestrzenny, ale to co nas czeka na samej górze jest absolutnie warte wszystkiego. Do dziś żałuję, że będąc na Teneryfie mój absurdalny lęk przestrzenny wymusił zawrócenie z trasy na wulkan Teide. Dlatego obiecałam sobie, że więcej nie ulegnę fobii i przezwyciężę strach bowiem nie chce już więcej tracić tak wspaniałych atrakcji. Nasza wycieczka na Formentor rozpoczęła się iście przewodnikowo bowiem z miasteczka Port De Pollenca trasa niezwykle kręta liczy około 13,5 km.

Latarnia Morska Far De Formentor ma 22 metry wysokości. Wybudowana została w 1983 roku i nadal jest aktywna i spełnia swoją rolę nawigacyjną. Co warte zapamiętania to zasięg świetlny latarni, który wynosi 44 kilometry. Latarni nie można zwiedzać w przeciwieństwie do okalającego jej dziedzińca który jest wspaniałym punktem widokowym z którego w pogodne dni dostrzeżemy Minorkę. Na parterze latarni znajduje się kawiarnia oraz sklepik z pamiątkami. Dodatkową atrakcją są bardzo kontaktowe górskie kozy, które natrętnie przechadzają się po parkingu przylegającego do latarni.

Latarnia Morska Formentor
Far De Formentor Latarnia Morska
Kozica górska Formentor Majorka
Formentor Majorka
Majorka Formentor
Przylądek Formentor Mallorca
Przylądek Formentor

Valldemossa Fryderyka Chopina

Valldemossa to przepiękne malutkie miasteczko położone wśród gór Sierra de Tramuntana. Wyjątkowość tego miejsca wynika zdecydowanie z architektury, bogactw dzieł artystycznych jak również malowniczego położenia. W Valldemossie urodziła się Catalina Thomas majorkańska święta. Ale dla nas Polaków przede wszystkim dlatego, że właśnie tutaj Fryderyk Chopin wraz z George Sand oraz dwójką jej dzieci spędzili zimę w 1838 -1839 roku. Okres spędzony na wyspie był dla niego bardzo owocny pod względem twórczości. Ale również miał wymiar negatywny bowiem deszczowa zima nasiliła objawy gruźlicy z którą zmagał się Fryderyk. Ostatecznie udało się opanować chorobę jednakże, kochankowie wrócili do Francji. George nie ukrywała radości z powrotu bowiem była zmęczona niedyspozycją również emocjonalną ukochanego. Warto wiedzieć, że George napisała książkę „Zima na Majorce”, w której opisuje pobyt jak również mieszkańców i okolice w dość kontrowersyjny sposób, ale niech każdy wyrobi swoje zdanie. Pamięć i szacunek do Fryderyka Chopina odczuwa się nieustannie czego potwierdzeniem jest organizowany w Valldemossie od 1930 roku w sierpniu Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. Ważnym miejscem do odwiedzenia jest Muzeum, które mieści się w byłym klasztorze Kartuzów poświęcone artyście. Mnogość eksponatów i forma prezentacji może zachwycić nawet najbardziej wybrednego wielbiciela Chopina. Ogród okalający klasztor jest doskonale zadbany, przechadzając się alejkami to ogromna przyjemność i relaks.
Klasztor Kartuzów ( Real Cartuja de Jesus de Nazaret )

Ogród Klasztor Kartuzów Valldemossa
Muzeum Fryderk Chopin Majorka

Kościół św. Bartłomieja Apostoła w Valldemossie

Kościół św. Bartłomieja Valldemossa

Valldemossa piękno na każdym kroku.

Valldemossa zachwyca urokliwymi kamienistymi uliczkami. Zielone okiennice jak również bogate kompozycje roślin przed domami wzmacniają efekty wizualne i zachwyt. Gastronomia w miasteczku jest na bardzo wysokim poziomie nikt głodny z Valldemossy nie wyjedzie podobnie jak bez pamiątki gdzie na każdym kroku sklepiki oferują lokalne rękodzieła.

Valdemossa Majorka
Majorka Valldemossa
Valldemossa Fryderyk Chopin
Valldemossa atrakcje
Valldemossa Costa Nord
Valldemossa Pamiątki
Valldemossa atrakcje
Valldemossa kuchnia
Mallorca Valdemossa Chopin

Przechadzając się uliczkami liczyłam, że Michael Douglas również będzie spacerował:D Niestety do spotkania nie doszło, być może nie ta godzina, a może i nie ten miesiąc. Warto wiedzieć, że aktor zakupił posiadłość w 1989 roku, którą regularnie i często odwiedza z rodziną. Douglas zauroczony miastem miał i nadal ma ogromny wpływ na walory kulturalno – turystyczne bowiem jest inicjatorem projektu zapoczątkowanego w 2000 roku pod nazwą Costa Nord. Aktorowi bardzo zależało, aby w Valldemossie powstało miejsce, w którym będą odbywać się wydarzenia (wystawy, koncerty, degustacje lokalnych specjałów) promujące wyspę. I tak też się stało, niespełna dwa lata później zostało otworzone Centrum kulturalne Costa Nord i po dziś dzień w wyjątkowy sposób przedstawia turystom kulturę oraz historię Majorki (z dużym naciskiem na północne wybrzeże wyspy). Obecnie prawowitym właścicielem Costa Nord są władze Majorki.

Klasztor Sant Salvador położony na wzgórzu na wysokości 509 m n.p.m

Droga do klasztoru będzie zdecydowanym wyzwaniem dla osób, które nie lubią krętych i wąskich uliczek niekiedy na granicy przepaści. Do dziś zachodzę w głowę jak docierają na szczyt te wszystkie największe modele autokarów 🙂 Jedno jest pewne jechać za nimi samochodem osobowym podnosi poziom adrenaliny. Choć po dotarciu na miejsce pierwsze co ujrzymy to sporych rozmiarów parking i znakomite punkty widokowe z którym rozpościera się przepiękna panorama Majorki.

Majorka Sant Salvador

Monumentalna 37 metrowa figura Chrystusa Króla z dłonią wyciągnięta do błogosławieństwa wywiera ogromne wrażenie na turystach. Budowała trwała blisko 6 lat rozpoczęta 1928 i zakończona 1934r.

Jezus Chrystus Król Mallorca

Docierając do Sanktuarium widzimy sporo turystów co nas absolutnie nie dziwi bowiem wiemy, że jest to bardzo popularne miejsce nie tylko dla wierzących, ale również dla tych którzy lubią podziwiać piękno sakralne z ciekawą genezą powstania.

Sanktuarium Sant Salvadro Mallorca

Zachwycające wnętrze świątyni.

Sant Salvador sanktuarium Majorka

To co zwraca dodatkową uwagę turystów to usytuowany nieopodal 14 metrowy krzyż zbudowany w 1957 roku, do którego można dość pieszo. Niestety spory tłok turystów odwiódł nas od tego pomysłu.

Krzyż przy Sant Salvador Majorka

Majorka plaże

To co zachwyca również na Majorce to lazurowe wybrzeża i krystalicznie czysta woda. Oczywiście bywają miejsca mniej atrakcyjne pod względem czystości, ale zasadniczo nie są one w zasięgu turysty. My zdecydowanie upodobaliśmy sobie plaże w pobliżu hotelu w „gminie” Muro. Jak na końcówkę marca woda była bardzo przyjemna i można było w komforcie brodzić po kolana. W oddali oglądaliśmy pływających śmiałków ubranych od szyi po kostki w odzież piankową.

Plaża Del Muro Majorka

Plaża w El Arenal. Popularne miejsce o czym świadczy mocno oblegana plaża przez turystów. Na pierwszym planie zaś lokalny przysmak Einsamada bardzo puszysta lekka bułeczka, bardzo często nadziewana domową czekoladą.

El Arenal, Einsamada
El Aneral zachód słońca

Kamienista plaża w Sa Calobra. Warto wiedzieć, że Sa Colobra to bardzo urokliwe i maleńkie miasteczko w którym kończy się droga! A wynika to z położenia miasteczka. W sezonie jest tutaj ogromny gwar i tłok zaś późną jesienią oraz zimą absolutna intymność. Warto zajrzeć w to miejsce na Majorce nie tylko ze względu na kamienistą plażę, ale możliwe do obejścia malownicze nadbrzeże portowe czy spacerując w głąb wioski przechodząc przez tunel dojść do wąwozu Torrent de Pareis.  

Sa Colobra plaża Majorka
Plaża kamienista na majorce
Plaża Sa Calobra

Alcudia magia starego miasta

Alcudia położona jest 60 km od stolicy. To wyjątkowe miasteczko założone przez Rzymian. Jeśli lubisz zatracić się magii przeszłości to koniecznie to miasteczko musisz odwiedzić. Historia miasta jest dość wyjątkowa i okraszona wieloma podbojami, aby ostatecznie pozostać w rękach chrześcijan. Miasto zostało otoczone murami (system obronny miasta) przez króla Jaume II na przełomie XII i XIV w, które po dziś dzień można podziwiać. Jedną z najbardziej imponujących budowli przypominających o wyjątkowych wydarzeniach miasta jest brama z dwoma wieżami niepodważalny symbol miasta. Wyjątkowy spacer między wąskimi i bardzo urokliwymi uliczkami sprawi, że poczujemy bezpośredni dotyk przeszłości. Ryneczek obfituje w przepyszne kawiarnie oraz restauracje również sporo jest sklepików i straganów z pamiątkami. Alcudia oferuje również wspaniałe plaże doskonale przystosowane dla rodzin z dziećmi, ciekawe szlaki dla miłośników do trekingu, dla pasjonatów sportów wodnych również oferuje szeroką ofertę rozrywki. Osoby lubiące dobrą muzykę i śpiew również znajdą dobrą zabawę w barach i dyskotekach.

Alcudia mury

Luźne ujęcia z Alcudii

Alcudia Palma De Mallorca
Alcudia Majorka
Alcudia
Ryneczek Alcudia

Majorka to wyspa na którą się wraca.

Mam ogromną nadzieję, że uda nam się ponownie wrócić i spędzić tam znacznie dłużej niż 4 dni. Mimo, że zdjęć jest mało jak na 4 dniowy pobyt to jak wspominałam na wstępie ten czas miał być bez presji, leniwy bez elektroniki i taki nasz. Majorka to miejsce do którego się wraca. Wyjątkowy klimat alergicy, a przede wszystkim astmatycy powinni czuć się tam jak w raju. Wyjątkowo równa pogoda – temperatura i co najważniejsze architektura, przepiękne krajobrazy i smaczna kuchnia sprawia, że Majorka jest idealna do życia. Tutejsze drogi są w znakomitej kondycji jedynie co spowalnia niekiedy ruch to niezliczone peletony rowerzystów – klimat oraz górskie podjazdy sprzyjają kolarzom. Na Majorkę lecieliśmy liniami Ryanair. Lot nie trwał dłużej niż 3 godziny, który wspominam ogromnie miło ze względu na fantastyczną obsługę podczas lotu.

Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

Napisz komentarz