Dzień Świętego Patryka obchodzony jest 17 marca każdego roku. To właśnie wtedy, według legendy, zmarł święty Patryk, patron Irlandii. Od wieków Irlandczycy na całym świecie obchodzą ten dzień, aby uczcić pamięć tego świętego, zapraszając innych do świętowania razem z nimi.
Kim był Święty Patryk?
Święty Patryk, choć kojarzony jest głównie z Irlandią, w rzeczywistości nie był Irlandczykiem. Urodził się w Brytanii około 385 roku n.e. W wieku 16 lat został porwany przez piratów i sprzedany jako niewolnik na wyspę Irlandii. Tam, będąc w niewoli, nieustannie się mogił do Boga o uwolnienie. Po pewnym czasie udało mu się uciec i powrócił do swojej rodzimej Brytanii, gdzie przyjął chrzest i imię Patryk. Głęboko wierzący postanowił, że zostanie misjonarzem i chcąc się do tego dobrze przygotować spędził kilka lat w klasztorze Saint-Honorat (wyspa położona nie daleko Cannes Francja). Później, jako biskup, wrócił do Irlandii jako misjonarz, aby szerzyć chrześcijaństwo.
Trójlistna koniczyna znaczenie i dlaczego jest symbolem Irlandii?
W czasie jednego z niezwykłych kazań, gdy św. Patryk mówił do zgromadzonego tłumu pod otwartym niebem, postanowił użyć przykładu z natury, by wyjaśnić skomplikowane pojęcie Trójcy Świętej. Ponieważ Irlandczycy nie mogli pojąć, jak to jest możliwe, że są Trzy Osoby Boskie, a jednocześnie są one jednym Bogiem. Zerwał delikatnie trójlistną koniczynę, a następnie uniósł ją ku niebu, by wszyscy mogli dostrzec. „Patrzcie na jej trzy listki – każdy reprezentuje jedną osobę w Bożej Trójcy: Ojca, Syna i Ducha Świętego. Ale patrzcie uważnie, jak są one splecione na jednej łodydze, tworząc jedną całość. Tak samo Bóg jest jednym, choć istnieje w Trzech Osobach.”
To wyjątkowe porównanie z koniczną zapadło w sercach i umysłach Irlandczyków, pozostając symbolem ich wiary i zrozumienia tajemnicy Trójcy Świętej. Tak jak koniczyna trwała i niezmienna, tak samo była nadzieja, że Boża miłość i łaska będą wieczne dla tych, którzy wierzą. Święty Patryk przyczynił się, że Irlandia przyjęła chrzest.
- 17 marca w dniu św. Patryka można często spotkać ludzi noszących broszki, naszyjniki lub inne ozdoby z koniczynami.
Dzień Świętego Patryka w przedszkolu ciekawostki dla dzieci
- Patron Irlandii: Poprzez liczne opowieści o cudach i bohaterskich czynach, św. Patryk wznosi się ponad zwykłe ludzkie dokonania, stając się bohaterem, który ostatecznie został wybrany na patrona Irlandii.
- 17 marca dzień wolny: Dzień Świętego Patryka jest wolnym dniem od pracy w całej Irlandii
- Parady: Dzień św. Patryka w Irlandii to czas organizowania barwnych parad ulicznym. Irlandczycy przebierają się za skrzaty, św. Patryka i wiele różnych kreatywnych postaci. Im bardziej wyszukany strój tym lepiej. Największa z nich odbywa się w Dublinie, gdzie tysiące ludzi z całego kraju oraz turystów zjeżdża się, aby uczestniczyć w tej wyjątkowych koncertach i festynach.
- Węże w Irlandii?: Legenda głosi, że św. Patryk wypędził węże z Irlandii, ale naukowcy twierdzą, że w rzeczywistości nigdy tam nie było węży! Węże mogą być symbolem pogaństwa lub innych rzeczy, które św. Patryk „wypędził” z kraju.
- Kolor zielony: W Dniu Świętego Patryka ludzie ubierają się na zielono, a wiele miejsc, w tym budynki publiczne i zabytki, jest oświetlonych na ten kolor. Dlaczego? Ponieważ zieleń jest uważana za kolor Irlandii ze względu na wiele zielonych wzgórz i łąk. Ważna jest również trójlistna zielona koniczyna, która jest symbolem Irlandii.
- Polska również maluje się na zielono: Doskonałym przykładem może być Gdańsk, gdzie Kotwica oraz wiadukty (przy Galerii Bałtyckiej) czy Pałac Kultury w Warszawie oświetla się na zielono, wprowadzając w atmosferę irlandzkiego święta.
- Irlandzka flaga: Na ulicach miast i wiosk w dniu świętego Patryka często można zobaczyć flagi i inne ozdoby z irlandzką flagą. Flaga Irlandii, zwana też „Irish Tricolour”, składa się z trzech poziomych pasów: zielonego, białego i pomarańczowego. Uważa się, że kolor zielony oznacza katolików, pomarańczowy – protestantów, a biały – reprezentuje nadzieję na pokój i pojednanie między wspólnotami na wyspie.
- Tańce irlandzkie: Taniec irlandzki jest również popularną częścią obchodów. Charakteryzuje się szybkimi krokami i energicznym stylem. Czy wiesz, że najbardziej znany taniec irlandzki to step?
- Leprechaun: po polsku znaczy krasnoludek, zaś irlandzkim tłumaczeniu znaczy nie mniej ni więc jak szewc. Leprechaun to postać z irlandzkiego folkloru, która jest często kojarzona z krasnoludkiem lub skrzatem. Stronią od tłumów i żyją właściwie w pojedynkę. Leprechauny są zwykle przedstawiane jako starsze męskie postacie ubrane w tradycyjne irlandzkie stroje, często noszące zielone kurtki i cylindryczne kapelusze.
Ponadto ma zwyczaj noszenia dwóch sakiewek: jednej ze srebrną monetą, służącej mu do płacenia za dobra, znikającej jednak z kieszeni sprzedającego i powracającej do pierwotnego właściciela, oraz drugiej z złotą monetą, który służyła mu do przekupywania osoby, która go schwytała jednakże niedługo po uwolnieniu złota moneta zamienia się w popiół.
Mają również reputację bycia figlarnymi i nieco podstępnymi istotami, które lubią żartować z ludzi i unikać schwytania. wyjątkowo kunsztownych umiejętnościach rzemieślniczych, zwłaszcza w produkcji butów. Są one również znane z tego, że ukrywają swoje skarby, które często znajdują się na końcu tęczy. Wielu ludzi wierzy, że widzenie leprechauna przynosi szczęście, zwłaszcza w Dniu św. Patryka, irlandzkim święcie narodowym.
Dzień Świętego Patryka w przedszkolu kolorowanka do druku
Trójlistna koniczynka jako kolorowanka dla dzieci powinna być ciekawym elementem zajęć w przedszkolu. Przedszkolaki lubią kolorować, dlatego podczas tworzenia prac plastycznych mogą wykorzystywać nie tylko kredki, ale też np. farby, flamastry, plastelinę czy bibułę. Kolorowanki koniczyny do druku pdf
Dzień Św. Patryka zielony zawrót głowy
Śmiało można napisać, że Dzień św. Patryka to nie tylko zabawa, to również okazja do przekazywania wartości związanych z tolerancją i akceptacją innych kultur. Przez uczenie dzieci o tradycjach innych narodów, pomagamy im zrozumieć różnorodność świata, w którym żyjemy.
Ponadto, aby dodać odrobinę koloru do tego dnia w przedszkolu lub szkole, jeśli planujesz go świętować, dobrym pomysłem jest uprzedzenie dzieci i rodziców, aby tego dnia dzieci ubrali w zielone elementy odzieży. Jeśli w placówce macie własną kuchnię, zasugeruj intendentce, że jeśli planuje zrobić makaron ze szpinakiem w ciągu tygodnia, może uda się przełożyć na dzień kiedy będziecie przeprowadzać zajęcia o św. Patryku, a może zaproponuj zielone naleśniki, albo babeczki ze szpinakiem zamiast czekoladowych/ waniliowych na podwieczorek.
Atrakcje tego dnia mogą być tak różnorodne, jak stworzenie irlandzkiego Leprechauna z kolorowego brystolu lub taniec przy irlandzkiej muzyce czy z kartek papieru kolorowego ułożyć na tablicy lub stolikach Irlandzką flagę.
Mam również nadzieje, że ciekawostki które opisałam wyżej pomogą stworzyć kompletny scenariusz zajęć na dzień Świętego Patryka. Przedszkole jest idealnym miejscem do poszerzania wiedzy dzieci nie tylko o naszej własnej kulturze, ale także o kulturach innych krajów.