Witajcie na moim blogu! Dzisiaj przygotowałam dla Was nietypową dawkę wiedzy o wyjątkowym dniu, który w kalendarzu przedszkolnych wydarzeń obchodzimy 8 października – Dniu Ośmiornicy. Dlaczego warto poznać tę interesującą okazję? Przeczytajcie dalej, a dowiedziecie się!

Międzynarodowy Dzień Ośmiornicy dlaczego jest 8 października?

Pochodzenie Dnia Ośmiornicy: Światowy Dzień Ośmiornicy to nietypowe święto, które obchodzone jest 8 października. Data absolutnie nie jest przypadkowa, ponieważ 8 dzień miesiąca został wybrany ze względu na fakt, że ośmiornica ma 8 ramion. Celem tego dnia jest zwrócenie uwagi na fascynujący świat oceanów oraz ochronę życia morskiego. 8 października w Gdańskim Akwarium można być świadkiem specjalnych pokazów z ośmiornicami np: karmienie czy pokaz sztuczek, które chętnie wykonują ośmiornice. (atrakcja dla odwiedzających nie jest każdego roku, więc wcześniej warto sprawdzić)

Przedszkole i żłobek wartość obchodzenia Dnia Ośmiornicy: Dzieci w wieku przedszkolnym mają niezwykłą zdolność do fascynacji światem przyrody i zwierząt. Dlatego obchodzenie Dnia Ośmiornicy w przedszkolu ma ogromne znaczenie. To doskonała okazja do rozwijania w dzieciach empatii, zainteresowania przyrodą oraz rozbudzania ich ciekawości. Poznanie ośmiornic jako przedstawicieli podwodnego świata może także wpłynąć na kształtowanie postaw proekologicznych już od najmłodszych lat.

Oto 12 ciekawych faktów o ośmiornicach, które z pewnością zainteresują dzieci w przedszkolu:

  1. Wiele ramion do zabawy: Ośmiornice mają nie tylko osiem ramion, ale także każde z nich może działać niezależnie. To jakby miały osiem rąk! Dzięki temu potrafią chwytać, dotykać i badać wiele rzeczy naraz. W mackach posiadają zmysł smaku!
  2. Ruchome oczy: Oczy ośmiornic są naprawdę ciekawe. Każde z nich może się poruszać niezależnie, co daje im szerokie pole widzenia. To jakby miały oczy na wysięgnikach!
  3. Mózg: Posiadają centralny mózg ( umiejscowiony przy przełyku) oraz obwodowy układ nerwowy. 2/3 neuronów znajduje się w mackach ośmiornicy.
  4. Błękitna krew: Ośmiornice posiadają błękitną krew z powodu substancji zwaną hemocyjaniną, która występuje zamiast hemoglobiny. Hemocyjanina zawiera miedź zamiast żelaza jako nośnik tlenu, co nadaje krwi ośmiornic niebieski kolor. To dostosowanie pozwala im efektywnie transportować tlen w warunkach ekstremalnych, takich jak oceaniczne głębiny.
  5. Waga: Ośmiornica Olbrzymia jest największą ośmiornicą na świecie i może ważyć 262 kg. Jest drapieżnikiem zjada mniejsze ośmiornice, ryby, a nawet potrafi zjeść sporej wielkości kraba.

    Wyróżniamy 300 gatunków ośmiornic, które różnią się miedzy sobą wielkością. Największa jest Ośmiornica Olbrzymia zaś najmniejsza nie przekracza wielkości moreli.
  6. Ośmiornica nie ma wewnętrznego szkieletu: Dzięki temu ich elastyczność i możliwości wpełznięcia do najwęższych szczelin może zdumiewać. Ponadto Ośmiornica ma jedynie dwa twarde fragmenty w swoim ciele. Pierwszy to dziób przy jamie gębowej przypominający papuzi dziób. To właśnie nim (bardzo niepozorny) sieje postrach wśród krabów i innych zwierząt morskich na które ośmiornica poluje. Drugi zaś to niewielka chrząstka otaczająca mózg.
  7. Sprytne umiejętności: Ośmiornice to bardzo inteligentne stworzenia. Potrafią rozwiązywać zagadki i wykonywać proste zadania, co sprawia, że są jednymi z najinteligentniejszych zwierząt morskich. To niezwykła zagadka dla naukowców ponieważ ośmiornice są bezkręgowcami i należą do grupy mięczaków. Co dodatkowo wyróżnia ośmiornice to to, że uczą się poprzez obserwację i wyciągają wnioski i w tej umiejętności. Potrafią zapamiętywać osoby i okazywać mniej lub bardziej swoją sympatię.
  8. Niezbędne zabawy: Ośmiornice to także zabawne istoty! Lubią się bawić, a ich ulubioną zabawą jest chowanego. Ukrywają się i próbują znaleźć jak najlepsze skrytki. Ponadto rozróżniają kształty i kolory. Mają fenomenalną pamięć krótko i dłutrwałą.
  9. Mistrzynie ucieczek: Kiedy ośmiornica jest zagrożona, potrafi bardzo szybko pływać. Potrafi się cofać, dmuchać wodą ponadto dla zmylenia przeciwnika wypuszcza ze siebie sporą ilość atramentu.
  10. Niesamowita wydolność: Ośmiornice mają trzy serca! Dwa serca pompują krew do skrzeli, w tym jedno uruchamiane jest podczas pływania, a trzecie serce pompuje ją do reszty ciała. Dzięki temu mają dużo energii i są świetnie przystosowane do życia w wodzie.
  11. Krótkie życie: Ośmiornice, niestety, żyją stosunkowo krótko. Większość gatunków żyje od 6 miesięcy do 5 lat (ośmiornica olbrzymia). Ale mimo krótkiego życia, zdążają się wiele nauczyć i odkryć w oceanie!
  12. Kamuflaż mistrza: Ośmiornice są prawdziwymi mistrzami kamuflażu. Potrafią zmieniać kolor i wzór swojej skóry, jeśli tylko zachce w moment może być gładka, z włoskami, chropowata, z wypustkami czy przypominać idealnie rafę koralową, aby pasować do otoczenia. Mogą stać się niemal niewidzialne! Wynika to z tego, że ośmiornice posiadają komórki barwnikowe oraz komórki odbijające światło. Tylko spójrzcie na poniższe zdjęcia.

Przedszkole i żłobek zabawy dla dzieci z okazji Dnia Ośmiornicy:

Ośmiornice to wyjątkowe stworzenia i takie też atrakcje warto przygotować dla dzieci. Poniżej pomysly, które mogą Ci się spodobać.

  1. Przygotowanie artystycznej Ośmiornicy: Dzieci mogą tworzyć własne ośmiornice z papieru, kolorowego kartonu, farb, kredek czy kolorowych bibułek. To doskonała okazja, aby rozwijać zdolności manualne oraz wyobraźnię twórczą.
  2. Ośmiornica z balona: Do stworzenia ośmiornicy potrzebować będziemy balonów tyle ile jest dzieci, oczywiście napompowane oraz paski bibuły, które będą przyklejone do balona. Pasków powinno być 8 tyle ile ma ośmiornica. Dodatkowo można nakleić na nie z papieru kolorowego samoprzylepnego przyssawki. A oczy na balonie zrobić z gotowych plastikowych.
  3. Ośmiornica ze skarpetki? Dlaczego nie. Jedną skarpetkę wypełniamy przy placach watą lub kulkami z bibuły następnie mocno tasiemką podwiązujemy/zawiązujemy. Nadmiar tasiemki ucinamy. Następnie zabieramy się za zrobienie ramion nożyczkami przycinamy na długości skarpetki, ale 1,5 cm przed tasiemką, aby skarpetka się nie pruła. Rozcinamy skarpetkę na 8 długich żyjących swoim życiem macek. (czystą skarpetkę, podkolanówkę dzieci powinny przynieść z domu)
  4. Piosenka o Ośmiornicy: Dzieci zarówno w przedszkolu jak i żłobku chętnie posłuchają dedykowanej piosenki Ośmiornicy na Youtube: OŚMIORNICA – Śpiewanki.tv
  5. Kulinarny zakątek morski: Przygotowanie zdrowych przekąsek w tematyce morskiej może być fantastyczną zabawą. Możecie stworzyć kanapki w kształcie ośmiornic, wykorzystując warzywa i sery.
  6. Kolorowanki: Dzień ośmiornicy bez kolorowanki to dzień stracony! Poniżej dwie kolorowanki bardzo proste i czytelne z ilustracją ośmiornicy. Praca plastyczna z ośmiornicą może być wykonana poprzez pomalowanie farbkami, plasteliną, skrawkami papieru kolorowego czy klasycznie kredkami (pastelowe, ołówkowe, świecowe czy akwarelowe). Technika dowolna, aby dzieciom się podobała.

Wycinaj po śladzie. Narysowałam przykładowy ślad na jednej macce ośmiornicy, aby resztę można było uzupełnić zgodnie z potrzebami dzieci. Wycinanie nożyczkami po śladzie jest ważną umiejętnością, która świetnie wspiera nabyte umiejętności motoryczne.

Zagadki o ośmiornicach tak/nie oraz pytania otwarte dla utrwalenia wiedzy o głowonogach.

Kocham zgadywanki i myślę, że nie jestem odosobniona w zachwycie nad nimi ponadto pomysły na zgadywanki pojawiają się na każdym kroku z niesamowitą łatwością.

  • Ile ramion ma ośmiornica? Odpowiedź: 8
  • Jakiego koloru jest krew ośmiornicy?
  • Ile serc ma ośmiornica?
  • Czy ośmiornica może zmieniać kolor i teksturę swojej skóry?
  • Czy ośmiornice potrafią zapamiętywać ludzkie twarze i okazywać uczucia?
  • Czy ośmiornice lubią się bawić w chowanego?
  • Ile żyją maksymalnie ośmiornice?
  • Czy ośmiornice umieją rozróżniać kolory i kształty?
  • Co zamiast żelaza znajduje się w krwi ośmiornicy nadając tym samym jej niebieski kolor?
  • Czy oczy ośmiornicy kręcą się w różne strony?
  • Co wypuszcza ze siebie ośmiornica, kiedy czuje się zagrożona i musi szybko płynąć?

To kilka podsumowywujących pytań o ośmiornicach mniej i bardziej trudnych. Możesz wybrać kilka lub stworzyć własne i zadać kończąc celebrowanie dnia ośmiornicy z dziećmi.

Podsumowanie: Dzień Ośmiornicy to świetna okazja, by wprowadzić dzieci w świat fascynującego życia morskiego, rozbudzić ich ciekawość oraz kształtować proekologiczne postawy. Warto cieszyć się tym nietypowym świętem w przedszkolu i dostosowywać scenariusz zajęć, angażując dzieci w różnorodne zabawy i aktywności związane z tematyką ośmiornic.

Gra zręcznościowa dla dzieci z główną bohaterką Ośmiornicą!

Gra marki trefl dedykowana dla całej rodziny. Zanurz się w podwodny świat pełen zabawy dzięki grze „Sprytna Ośmiornica”! W tej dynamicznej grze zręcznościowej, gracze stawiają plastikowe kubeczki w niezwykłe konstrukcje, używając elastycznych macek. Dzięki kartom z instrukcjami, gracze będą musieli odtworzyć wybrane układy kubków. Wygra ten, kto poradzi sobie najszybciej, ale uważaj, to wyzwanie nie jest takie proste! Wprowadź się w fascynujący świat ośmiornicy i przygotuj się na super zabawę, która nie tylko rozwija zręczność, ale też dostarcza mnóstwo frajdy! Gra dedykowana dla dzieci od 5 roku życia.

Podsumowanie:
Dzień Ośmiornicy kiedy jest? – 8 października

Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

Napisz komentarz