Rzeszów, miasto pełne innowacji i niespodzianek, zyskał w 2022 roku nową interesującą atrakcję – model Układu Słonecznego. To niezwykłe przedsięwzięcie kosmiczne przenosi mieszkańców i turystów w podróż po przestrzeni miasta.

Niezwykłość rzeszowskiego modelu Układu Słonecznego polega na innowacyjnym rozmieszczeniu planet. W przeciwieństwie do większości podobnych instalacji w innych miastach, gdzie planety są ustawione w jednej linii, Rzeszów postawił na odwzorowanie ich rzeczywistych orbit eliptycznych. Ten szczegół dodaje dodatkowego elementu edukacyjnego i historycznego, gdyż odpowiada układowi planet w dniu nadania praw miejskich przez Króla Kazimierza Wielkiego 19 stycznia 1354 roku o godzinie południowej.

Rozłożone na terenie miasta elementy modelu Układu Słonecznego tworzą wyjątkową instalację. Słońce okazale prezentuje się na Rynku, tuż  przed wejściem do ratusza. W pobliżu możemy odnaleźć Merkury (Rynek 25) oraz Wenus nieopodal drzewa na rynku głównym., a Komety Halleya na Bulwarach Wiślanych. Szczegółowe informacje dotyczące lokalizacji poszczególnych obiektów, ich średnic oraz współrzędnych modeli w terenie, można znaleźć na stronie planety.rzeszow.pl, gdzie dostępna jest także mapa prezentująca cały układ słoneczny. Można również  skierować swój telefon na kod QR. Aplikacja ułatwia nawigację i odnajdywanie kolejnych kapsuł na mapie Rzeszowa. Cały model składa się z 13 ciał niebieskich, które są wiernym odwzorowaniem rzeczywistych planet.

  • Słońce, Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun, planety karłowate Ceres i Pluton, Księżyc, oraz Kometa Halleya

Projekt Układu Słonecznego w Rzeszowie powstał w skali 1 do 2 miliardów 200 milionów, odwołując się do długości geodezyjnej południka rzeszowskiego, równej 22° E.

Z dzieckiem poszukiwaniu ciał niebieskich w Rzeszowie

Korzystając z tego, że temat kosmosu jest nam obecnie bardzo bliski i tym samym Układu Słonecznego, postanowiliśmy wykorzystać piękną pogodę w minioną niedzielę i wybrać się na poszukiwanie ciał niebieskich. Najwięcej frajdy w odnajdywaniu ich  sprawiły nam te znajdujące się w pobliżu runku. Pozostałe 4, które znajdują się w dalszych częściach Rzeszowa, wymagały już użycia samochodu.

Spośród wszystkich modeli, najbardziej imponujące jest Słońce, które z dumą prezentuje się tuż przed ratuszem.  Jednakże w trosce o szczegółowość i realizm pozostałych 12.  Modele ciał niebieskich zostały starannie zamontowane w kapsułach, przypominających oprawy reflektorów. Te wyjątkowe konstrukcje zostały osadzone w kostkowej nawierzchni chodników.

Merkury znajdziemy w chodniku w rynku pod numerem 25
Wenus znajdziemy nieopodal drzewa na Rynku Głównym
Ziemię i Księżyc odnajdziemy w chodniku wzdłuż parkingu przy wysokim murze przy ulicy Króla Kazimierza I
Mar zaś znajduje się na wylocie Baldachówki do Rynku.
Jowisz szukaj na ulicy Adama Mickiewicza 10
Saturn zaś przy parkometrze na chodniku przy ul. Jagiellońskiej 27 obok Outlet Graffica
Uran szukaj na ulicy Akacjowej 54
Neptun zaś znajduje nieopodal wejścia (bramki) do ZS mechanicznych przy ulicy Warszawska 59.
Pluton zaś szukaj i styku ulic róg Sanockiej i Krośnieńskiej.

Ceres znajduje się nieopodal wejścia do restauracji Habana,  jednakże jest w konserwacji dlatego nie ma zdjęcia. Nie mam też Komety Halleya.

Szukaj planet w Rzeszowie również po zmierzchu!

Gdy słońce zachodzi, a miasto otula się delikatnym mrokiem, te magiczne modele „ożywają”. Dzięki zasilanym energią słoneczną bateriom, planety rozświetlają chodniki swoim subtelnym blaskiem.

Co ciekawe, rzeszowski model Układu Słonecznego nie jest popularny wśród mieszkańców samego Rzeszowa, ale mam nadzieję, że mimo to może stać się atrakcyjnym miastem na mapie Polski wśród pasjonatów kosmosu. Ta wyjątkowa inicjatywa Pawła Pasterza łączy w sobie edukację i rozrywkę.

Jaka to Gwiazda? Atlas dla dzieci.

Korzystając z okazji polecam dla starszych przedszkolaków znakomitą serię książek Jaka to? Jaki to? oraz Jakie to?. W naszej biblioteczce mamy Jaka to Gwiazda? Jaki to Koń?, Jakie to Miejsce? (Polska) oraz Jaki to Ptak? i jestem pewna, że to nie koniec.

Ale przechodząc do recenzji JAKA TO GWIAZDA? Atlas dla dzieci. Jest to książka skierowana dla dzieci, które zaczynają interesować się kosmosem.  Gdzie na tym bezkresnym niebie odkryto aktywne gejzery lodowe? A może zastanawiasz się, kiedy można odszukać gwiazdozbiory Byka, Raka, Wielkiej Niedźwiedzicy czy Kasjopei? Odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych fascynujących faktów znajdziesz w książce, która otworzy przed Tobą drzwi do niezwykłego świata gromad gwiazd, mgławic, galaktyk, planet i komet. Jeśli Twój 5 latek pragnie zgłębić wiedzę o kosmicznych obiektach i zjawiskach ta książka jest dla Was idealna. Ponadto w książce są nie tylko suche fakty, ale również mnóstwo ciekawostek, które rozbudzą wyobraźnię dziecka oraz pomogą obserwować niezwykłe zjawiska na niebie.. Wspaniałe ilustracje przeniosą Was w podróż po kosmicznych zakątkach, a każdy opis oddaje niezwykłą piękność kosmosu. Książka JAKA TO GWIAZDA? to genialne źródło wiedzy dla każdego entuzjasty kosmosu, bez względu na wiek.


Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

Napisz komentarz