Zgodnie z kalendarzem świąt nietypowych światowy dzień popcornu przypada 19 stycznia każdego roku kalendarzowego. Od lat popcorn jest ulubioną przekąską podczas oglądania filmów zarówno w domu, jak i w kinie. Ponadto jest nieodzowną zakąską na niezobowiązujących przyjęciach. Dzieci również uwielbiają popcorn, dlatego też dzień popcornu coraz częściej obchodzony jest w przedszkolach. Poznaj kilka faktów na temat popcornu i pomysły na zabawę z dziećmi.
W dzień popcornu w przedszkolu przydadzą się kolby, a także ziarna kukurydzy. Dzieci w przedszkolu będą mogły jeszcze dokładniej przyjrzeć się strukturze kukurydzy, a także poszczególnym ziarnom z których robi się przepyszny popcorn.
Dzień popcornu kolorowanka i pomysły na zabawę
- Krótki seans filmowy z kartonikiem chrupiącego popcornu to praktycznie stały punkt w scenariuszu zajęć na ten dzień. Pamiętam, że w żłobku starsze grupy również celebrowały ten dzień delektując się popcornem.
Uwaga: Jeśli chcesz zrobić rożki z papieru ksero na popcorn dla dzieci to wiedz, że nie jest to dobry pomysł. Papier ksero jest wybielany chlorem oraz innymi chemicznymi substancjami. Papier ksero kolorowy posiada dodatkowo komponenty barwiące, które nie podlegają wysokim restrykcjom dotyczącym kontaktu z żywnością. Popcorn zrobiony nawet z niewielką ilością tłuszczu może wejść w negatywną reakcję z papierem.
Lepszym rozwiązaniem będzie podanie dzieciom popcornu w miseczkach przedszkolnych lub zrobienie rożków z papieru do pieczenia. - Trudno wymyślić coś oryginalnego na kolorowankę poza pojemnikiem z chrupiącym popcornem. Jednak kolorowanie takiego z pozoru banalnego obrazka może być niezłym ćwiczeniem dla wyobraźni i małej motoryki.
- Dzień popcornu praca plastyczna. Obrazki można ozdobić przy użyciu co najmniej dwóch różnych technik pracy, dzięki czemu przedszkolaki otrzymają niezwykłe dzieła sztuki. Taka praca plastyczna będzie świetną okazją do wykorzystania popcornu, który dzieci będą przyklejać w przeznaczonych do tego miejscach. Dodatkowo zamieściłam napis popcorn. Pisanie po śladzie to kolejna okazja do poznania liter. Obrazek z popcornu gwarantuje dużo frajdy i nauki poprzez zabawę.
2. Praca plastyczna z owieczką. Zadaniem dzieci jest pokolorowanie kredkami lub plasteliną: kończyny dolne z kopytkami, pogłowie oraz uszka. Następnie napisać po śladzie Popcorn. A na koniec wykleić popcornem (również pokruszonym) futerko owieczki. Pobierz kartę pracy.
- Łańcuch z popcornu. Potrzebny będzie oczywiście popcorn. Dzieci otrzymują miseczki z popcornu i wyznaczonym czasie mają ułożyć łańcuch. Gdy czas dobiegnie końca sprawdzają kto zrobił najdłuższy łańcuch z popcornu. Inny bardziej ekstremalny łańcuch wymaga oczywiście popcornu, igły oraz nitki. Zadanie wyłącznie pod okiem dorosłych i nie koniecznie na zajęcia w przedszkolu w młodszych grupach. Na igłę z nitką nawlekamy popcorn tworząc dekoracyjny łańcuch na szyje.
- Tor przeszkód na czas. Podziel dzieci na dwie lub trzy grupy. Stwórzcie tyle samo identycznych torów przeszkód z kawałków ścieżki sensorycznej, pachołków lub hulahopów. Podczas pokonywania toru dziecko trzyma drewnianą łyżkę (warzechę) na której umieszczasz jeden popcorn. Dziecko przejdzie tor prawidłowo, jeśli dotrze do mety również z popcornem na łyżce.
- Łowimy ziarna kukurydzy. Do miski wsyp drobne bibeloty lub suchy makaron, kaszę oraz kilka ziarenek kukurydzy lub popcornu. Przy użyciu szczypiec lub pęsety przedszkolak musi wyłowić wszystkie ziarna kukurydzy na osobny talerzyk.
Jak powstaje popcorn
Właściwie warto zacząć od tego skąd pochodzi kukurydza z której robimy przepyszny popcorn.
- Kukurydza pochodzi z Meksyku. Według niektórych źródeł była uprawiana już przez Azteków ponad 5 tysięcy lat temu. Najlepsze odmiany kukurydzy na popcorn to Dobosz i Płomyk.
- Pod wpływem wysokiej temperatury oraz ciśnienia ziarno kukurydzy pęka. W wyniku prażenia woda zamienia się w parę wodną, rozsadzając ziarno i jednocześnie wypychając bielmo na zewnątrz. I tak o to powstaje popcorn.
Popcorn smakowy – można przygotować o smaku maślanym, karmelowym jak również tradycyjny z solą. Dla dzieci polecany jest popcorn bez żadnych dodatków, w tym soli. Jeśli lubisz bawić się smakiem to przyprawa do popcornu gotowa lub samodzielnie przygotowana z: czerwonej papryki i roztartych ulubionych ziół również urozmaici i podkręci smak ulubionej przekąski.
Ciekawe informacje o popcornie
- Pierwsza maszynka do popcornu została zainstalowana w kinie w USA. Podczas II wojny światowej zaczęto ograniczać sprzedaż słodyczy na rzecz słonej przekąski. Popcorn zrewolucjonizował rynek przekąsek i generował większe zyski niż sama sprzedaż biletów na seanse filmowe.
- Maszynka do popcornu nie wymaga użycia żadnego tłuszczu. Popcorn dzięki temu jest mniej kaloryczny, ale równie smaczny.
- Dzień popcornu kiedy? Święto zapisało się na stałe w dniu 19 stycznia dzień popcornu.
Podsumowanie:
- Kiedy Dzień Popcornu? – 19 stycznia
- Opracuj scenariusz zajęć Dzień Popcornu z powyższymi pomysłami.
- Czy wiesz, że na Fuerteventura jest Popcorn Beach?