W ogrodzie oraz warzywniku możemy spotkać ślimaki ze skorupą (winniczki, ślimak zaroślowy czy wstężyk gajowy) oraz nagie (ślinik wielki oraz rudy oraz pomrów wielki). O ile w przypadku tych pierwszych nasz ogródek jest zazwyczaj miejscem odwiedzin bez widocznych szkód, o tyle nagie mogą być prawdziwym utrapieniem.

Domowe sposoby na ślimaki w ogródku

W ubiegłym miesiącu podczas spaceru w ogrodzie zauważyliśmy ogromną ilość nagich ślimaków. Szpecący śluz dość gęsto pokrywał trawnik i betonowe chodniki. Widząc ten nędzny obraz błyskawicznie, założyłam grube gumowe rękawice ogrodowe i zebrałam je do wiadra. Ich wijące i jednocześnie kurczące się przy dotyku mięsiste ciała budziły we mnie obrzydzenie. Ponadto posiadam psy, a kontakt czworonoga ze śluzem ślimaka lub zjedzenie ślimaka, może być niezwykle niebezpieczne. Ślimaki oraz pomrowy są nosicielami nicienia płucnego. Zależało mi zatem na tym, by jak najsprawniej i najszybciej pozbyć się nieproszonych gości, minimalizując zainteresowanie czworonogów.

Naturalne sposoby na ślimaki w ogrodzie! Wieczorne i poranne obchody ogrodu są niezwykle ważne, aby zapobiec nadmiernej ekspansji ślimaków.

  • Jestem pewna, że regularne koszenie trawnika sprawia, że nie czują się u nas komfortowo. Dodatkowo z tyłu domu nie mamy sąsiadów, a jedynie połacie łąki i również za ogrodzeniem kosimy pas trawy na całej długości i szerokości 3 – 4 metrów. Nisko skoszona trawa w tym miejscu również spowalnia migrację ślimaków z łąki.
  • Ślimaki (śliniki) składają swoje jaja w ziemi. Od maja do września są wstanie złożyć blisko 500. Samica składa je pakiecie do 60 sztuk. Systematyczne spulchnianie gleby na rabatach sprawi, że jaja się odsłonią na ekspozycję słońca, które je wysuszy uniemożliwiając dalszy rozwój.
  • Niezwykle ważne jest uporządkowanie ogrodu i trawnika. Zalegające przedmioty, gałęzie oraz materia organiczna mogą być doskonałym schronieniem dla ślimaków.
  • Latem zwyczajowo podlewamy rośliny wieczorem, niestety ten zwyczaj stwarza idealne wilgotne warunki dla ślimaków, które właśnie będą wyruszać na żer. Podlewaj rośliny wczesnym rankiem, wówczas masz pewność, że nie spotkasz ślimaka na swoje drodze bo już dawno schował się przed promieniami słońca w swojej kryjówce.
  • ślimaki nie lubią zapachu cebuli, czosnku możesz tak rozplanować sadzenie warzyw, aby nieopodal sałaty i innych liściastych, które tak uwielbiają ślimaki rosły również nie tolerowane cebulowe. Szałwia lekarska, majeranek czy gorczyca to również mało atrakcyjne dla ślimaków zioła.
  • pojemniki z piwem to świetna pułapka na ślimaki domowe – praktykowana przez moich znajomych z ambiwalentnym stosunkiem do piwa ;). Dość wysoki pojemnik np: 0.75l wkopujemy w ziemie między warzywami napełniając go do 1/3 wysokości piwem. Ślimaki zwabione zapachem podpełzną na tyle blisko, że wpadną do pułapki. Rozłóż pojemniki w kilku miejscach i systematycznie każdego kolejnego dnia sprawdzaj pułapki i opróżniaj je ze ślimaków. W razie potrzeby dolej piwa.
  • inne równie skuteczne sposoby na ślimaki na działce to wysypanie wokół ulubionych warzyw ślimaków sporą warstwę potłuczonych skorupek jaj, których ostre krawędzie zniechęcą ślimaki do dalszej eksploracji.
  • wysypanie fusów z kawy wokół lub między warzywami lub innymi roślinami również będzie odstraszające dla ślimaków, równie mało atrakcyjny dla ślimaków jest cynamon. Zweryfikuj zioła w kuchennej szafce być może Twój cynamon tracił datę ważności, więc zamiast wyrzucać możesz go spożytkować w walce ze ślimakami.
  • Mój serdeczny sąsiad wielki fan przyrody praktykuje wyłącznie ekologiczne sposoby na ślimaki w warzywach. Jego sprawdzonym sposobem były rozłożone w kilku miejscach stare deski lub fragment dykty 70×50 cm. Ułożone były na lekkim drenażu. Deski intensywnie skrapiał piwem i rozchodząca się woń piwa zwabiała ślimaki, które zbierał następnego ranka.

Skąd się biorą ślimaki w ogrodzie?

Ślimaki pojawiają się w ogrodzie w poszukiwaniu pożywienia, a nagie dodatkowo szukają schronienia przed słońcem. Z tego powodu ich największą aktywność można zaobserwować tuż po zachodzie słońca, kiedy to wychodzą z wilgotnych zakamarków na żer.

Pojedyncze okazy, które uda się wypatrzyć w ogrodzie, to czysta natura i nie stanowi większego problemu. Wystarczy je zebrać i wynieść z naszego ogrodu. Choć może się wydawać, że problem został wyeliminowany, nic bardziej mylnego, sama obecność pojedynczych ślimaków powinna nas zaalarmować, abyśmy zajrzeli w zacienione miejsca z wyższą trawą, a szczególnie z kępkami pokrzywy. To właśnie tam mogą przebywać ślimaki bez skorupy i tworzyć swoje kolonie, które lada chwila będą stanowić realne zagrożenie dla naszych roślin i warzyw.

Ślimaki są w stanie zjeść praktycznie wszystko, co stanie im na drodze i co dobrze im posmakuje. Szczególnie wiosną uwielbiają się zajadać siewkami oraz młodymi pędami latem zaś potrafią zjeść liście, niekiedy wraz z fragmentem korzeni. Lubują się również w owocach oraz płatkach kwiatów. Z uporem maniaka jedynie skubią większe liście, które w wyniku ich działania zahamowują wzrost i więdną. Podobne szkody potrafią wyrządzić chrząszcze jednakże jeśli dostrzeżemy lepki śluz w okolicach miejsca zbrodni mamy pewność, że to sprawka ślimaków.

Jednak ślimak nagi wciąż nie ma oficjalnego statusu szkodnika. I jeszcze długi czas nie będzie miał ponieważ żywi się również nasionami chwastów, gnijącą roślinnością oraz fragmentami martwych zwierząt. Zapobiega to zaleganiu zgniłych odpadów i negatywnemu wpływowi na wzrost sąsiadującej roślinności. Ponadto są znakomitym pożywieniem dla myszy, ptaków czy jeży więc ślimaki są ważnym elementem łańcucha ekosystemu.

Ślinik długość ciała dochodzi do 18 cm. Cechuje się jednolitym ubarwieniem od czarne, brązowe, rdzawe, pomarańczowe. Nie ma zdolności wytworzenia zewnętrznej skorupy. Zdjęcie z pixabay.com

Preparat na ślimaki w ogrodzie

Ślimaki bez skorup jak również ze skorupami to wymagający przeciwnik szczególnie kiedy generuje widoczne szkody w naszych warzywach. Sposoby na ślimaki na działce działają mniej czy bardziej skutecznie, ale działa. Choć może się wydawać, że walka bywa nie równa to wiedz, że domowe sposoby na ślimaki w warzywach są warte podjęcia każdego trudu, aby nie stracić plonów. W sklepach ogrodniczych istnieją trutki na ślimaki, ale należy je stosować jako ostateczność i wyłącznie te ekologiczne na bazie fosforanu żelaza.

Pomrów wielki – największe osobniki osiągają 20 cm, barwa zmienna z charakterystycznymi plamkami. Nie ma zdolności do wytworzenia muszli. Zaliczany jest do gatunków szkodliwych. Pomrów jest jajorodny oraz jest obojnakiem. (zdjęcie z pixabay.com)

Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

Napisz komentarz