Myszy nie są mile widzianymi gośćmi nawet w ogrodzie, ponieważ są wyjątkowo inwazyjne i negatywnie wpływają na ekosystem i bioróżnorodność. Brawura i determinacja myszy w poszukiwaniu ciepłego schronienia i łatwego pożywienia sprawia, że potrafią one uprzykrzyć nam codzienne życie. Skażenie żywności to jedne z najgorszych szkód, jakie wyrządzają myszy, gdy dostają się do naszych domów lub sklepów/magazynów z żywnością. Dodatkowo z uporem maniaka potrafią przegryzać kable, przewody elektryczne, a bardziej zdeterminowane osobniki mogą robić dziury w ścianach.

Co świadczy, że mamy myszy w domu

Jest bardzo prawdopodobne, że zanim zobaczysz mysz biegającą po kuchni, najpierw zauważysz:

  • pogryzione meble, kable i nagryzione opakowania z żywnością oraz mysie odchody w szafce. Dodatkowo można wyczuć obecność myszy w domu, ponieważ odchody, a zwłaszcza mocz wydzielają bardzo specyficzny i nieznośnie trwały zapach.
  • Również delikatne chrobotanie, subtelny tupot łapek, drapanie o ściany mebli jak również cichy pisk może zdradzać, że mamy do czynienia z nieproszonym gościem.

Myszy najczęściej wchodzą do naszego domu przez niezabezpieczone luki na strychu, nieszczelne okna w piwnicy, drzwi garażu, a te bardziej bezczelne po prostu wchodzą, gdy wietrzymy dom i mamy otwarte drzwi zewnętrzne.

Domowe sposoby na myszy w domu

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o profilaktyce.

  • Wszystkie ubytki w elewacji na poddaszu, a także szczeliny w oknach powinny zostać wypełnione.
  • Metalowe moskitiery powinny być zamontowane w oknach, w których są one stale uchylone.
  • Jeśli w piwnicy trzymasz żywność, przechowuj ją w szczelnych i mocnych pojemnikach, których myszy nie są w stanie przegryźć.
  • Jeśli nie masz odpowiedniej izolacji, nie jest wskazane trzymanie żywności na poddaszu ze względu na wahania temperatury, które tam występują. W lecie jest tam bardzo gorąco, a w zimie wyjątkowo zimno.
  • Systematycznie sprawdzaj kuchenne szafki i staraj się nie kupować żywności niepotrzebnie na zapas.
  • Zachowaj szczególny porządek na zewnątrz wokół kubła z bio odpadkami, aby nie zwabiały mysz.

Domowe sposoby na myszy w ogrodzie

Naturalne odstraszenie myszy w domu

Myszy nie przepadają za kotami i psami dlatego to właśnie one sumienne spełniają się w roli odstraszania i płoszenia myszy z ogrodu.

Myszy nie tolerują zapachu mięty, rumianku, lawendy, liści pomidorów, wrotyczu czy dziewanny. Warto zaaranżować swój ogród tymi roślinami, które nie tylko upiększą, ale i zadziałają profilaktycznie przeciwko gryzoniom. Jeśli zlokalizujemy mysią norkę w ogrodzie warto wokół niech kłaść gałązki powyższych roślin, a szczególnie liści pomidorów.

Ultradźwiękowe odstraszacze to niewielkie urządzenia, w zależności od modelu, do zainstalowania w wybranych miejscach w ogrodzie lub podłączenia do prądu przy drzwiach wejściowych. Odstraszacze emitują modulowany dźwięk ultradźwiękowy niesłyszalny dla ludzi i zwierząt domowych. Elektryczne odstraszacze myszy dostępne są w sklepach ogrodniczych i budowlanych.

Domowe sposoby na myszy w mieszkaniu

Żywołapka na myszy/ekologiczne łapki na myszy to małe klatki, w których umieszcza się smakołyk, aby przyciągnąć do niego mysz. Humanitarne rozwiązanie bowiem nie krzywdzi myszy, jeśli wpadnie w pułapkę. Złapaną mysz wywozimy do lasu lub na łąkę daleko od miejsca zamieszkania, aby mieć pewność, że mysz ponownie nie wróci.

Pułapki z klejem zwane potocznie lep na myszy to taśma pokryta niewysychającym klejem. Mysz kiedy wejdzie w pułapkę łatwo z niej nie ucieknie. Lep emituje silny spożywczy wabik na myszy. Ponadto jest to bezpieczna nie toksyczna metoda walki z myszami w warunkach domowych.

Jak widać, domowe sposoby na pozbycie się myszy z domu są nie tyle skomplikowane, co kłopotliwe i wymagają cierpliwości oraz samozaparcia. Niestety, są to przebiegłe gryzonie, które nie stanowią dla nas bezpośredniego zagrożenia. Myszy na nasz widok prędzej uciekną, niż nas zaatakują. Należy jednak natychmiast pozbyć się myszy z domu, gdyż z każdym dniem mogą one wyrządzić coraz większe szkody. Ponadto, mysie odchody roznoszą również niebezpieczne bakterie chorobotwórcze: e. Coli, C. difficile czy salmonelle.

Trutka na złapanie myszy

Uwaga: Trutki na myszy powinny być stosowane w ostateczności i w żadnym wypadku nie powinny być rozprowadzane w domu, gdzie obecne są dzieci i zwierzęta domowe. Trutki na myszy i szczury są silnie toksyczne dla ludzi i zwierząt domowych! Pamiętaj o tym!

Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

Napisz komentarz