Państwa na C

Czarnogóra ze stolicą w Podgorica. Państwo zamieszkiwane przez blisko 650 tys osób z waluta płatniczą euro. Język urzędowy czarnogórski, ustrój polityczny demokracja. Powierzchnia Czarnogóry klasyfikuje ją na 39 miejscu w Europie oraz 157 na świecie. Największe jezioro to Jezioro Szkoderskie.

Czechy są republiką parlamentarną ze stolicą w Pradze. Językiem urzędowym jest czeski zaś walutą płatniczą korona czeska. Państwo zamieszkuje blisko 11 mln osób. Co ciekawe Czechy nie mają bezpośredniego dostępu do mórz jednakże ich wody terytorialne należy do zlewisk 3 mórz: Bałtyckiego, Czarnego i Północnego. Kod telefoniczny +420.

Cypr – republika cypryjska ze stolicą w Nikozja. Językiem urzędowym jest turecki oraz nowogrecki. Państwo położone na wyspie Cypr zamieszkuje blisko 1,3 mln osób, walutą płatniczą jest euro. Niepodległość od Wielkiej Brytanii uzyskana 16.08.1960r. Kod telefoniczny +357

Cypr Północny – zasadniczo jest to Turecka Republika Cypru Północnego państwo uznawane jedynie przez Turcję, dzięki której funkcjonuje zarówno ekonomicznie jak i politycznie. Cypr Północny zajmuje terytorium północnej części Cypru. Język urzędowy turecki, stolicą jest Nikozja Północna.

Chorwacja – wyjątkowej urody i położenia państwo na granicy Europy Środkowej i Południowej ze stolicą w Zagrzeb. Jednostką monetarną jest kuna chorwacka zaś językiem urzędowym chorwacki. Liczba ludności zamieszkująca Chorwację to blisko 4,2 mln osób. Niepodległość od Jugosławii uzyskała 25.06.1991r.

Czad – kraj położony w Afryce Środkowej, stolicą jest Ndżamena. Liczba ludności szacuje się około 15,5 mln osób. Język urzędowy francuski oraz arabski. Ustrój polityczny republika z jednostką monetarną frank CFA. Czad ma bardzo ciekawy układ geograficzny mianowicie na północy dominuje obszar pustynny ewoluujący w środkowej części w suchą strefę Sahelu zaś południe to żyzne obszary sawannowe.

Chile – Kraj położony w Ameryce Południowej ze stolicą w Santiago. Walutą jest peso chilijskie zaś językiem urzędowym hiszpański. Liczba ludności zamieszkująca to: 18,5 mln osób. Chile to wyjątkowe państwo, które ciągnie się bardzo długim pasem ( 4,3 tys km) na zachodnim wybrzeży Ameryki Południowej nad Oceanem Spokojnym. Najdalej wysuniętym na południe punktem jest Przylądek Horn. Kwestia wybrzeża: świetnie rozwinięta jest część południowa w stosunku do słabo aktywnej północnej. W najszerszym miejscu rozciągłość równoleżnikowa kraju wynosi jedynie 468 km zaś w największym 90 km.

Chiny – Stolicą Chin jest Pekin zaś walutą płatniczą yuan. Językiem urzędowym jest mandaryński. Liczba ludności to blisko 1,5 mld osób. Powierzchnia całkowita klasyfikuje Chiny na 3 miejscu na świecie. Chiny graniczą z 14 państwami. Największe miasta Chin na północy Pekin, na wschodzie Szanghaj zaś na południu Kanton.