Państwa na B

Belgia – Stolica Bruksela, język urzędowy niderlandzki, francuski, niemiecki. Głową państwa jest Król. Liczba ludności blisko ponad 11 mln osób. Jednostką monetarną jest euro. Kod telefoniczny +32. Graniczy z Francją, Luksemburgiem, Niemcami oraz Holandią łączna długość granic lądowych wynosi 1385 km.

Białoruś – Stolica Mińsk. Państwo graniczy z Łotwą, Litwą, Polską Ukrainą oraz Rosja. Liczba ludności blisko 10 mln osób. Języki urzędowe: białoruski oraz rosyjski, jednostką monetarną jest rubel białoruski. Białoruś aktualnie jako jedyne państwo nie należy do Rady Europy. Kod telefoniczny: +375 zaś kod samochodowy BY.

Bośnia i Hercegowina – Dopuszczalna nazwa również Bośnia stolicą państwa jest Sarajewo. Bośnia leży na Półwyspie Bałkańskim Liczba ludności to jedynie 3,5 mln osób. Ustrój polityczny: demokracja. Cechą charakterystyczną tego Państwa górzystym z dostępem na niewielkim odcinku do morza Adriatyckiego. Kod telefoniczny: +387, kod samochodowy: BIH.

Bułgaria – Stolicą Bułgarii jest Sofia, język urzędowy bułgarski, jednostką monetarną jest lew. Blisko 7 mln osób zamieszkuje to państwo. Bułgaria jest członkiem ONZ. Blisko 60% kraju leży na terenach wyżynnych oraz górskich ponadto leży nad morzem czarnym. Kod telefoniczny +359, zaś kod samochodowy BG

Bahamy – Państwo wyspiarskie na Oceanie Atlantyckim ze stolicą w Nassau. Jednostka monetarna to dolar bahamski. Państwo położone w Ameryce Północnej. Powierzchnia całkowita państwa to 13 880 km². Długość linii brzegowej wynosi 3542 km. Najwyższy punkt archipelagu wznosi się na wysokość 63 m n.p.m. Liczba ludności to 372 000 osób. Kot telefoniczny: +1 Kod samochodowy: BS

Bahrajn – państwo położone w Zatoce Perskiej ze stolicą w Manama. Niepodległość od Wielkiej Brytanii Bahrajn uzyskał 15.08.1971r. Liczba ludności to blisko 1,5 mln osób. Jednostką monetarną jest dinar bahrajski zaś językiem urzędowym jest arabski. Typ państwa – królestwo.

Bangladesz – Państwo o terenie wybitnie nizinnym. Stolicą Bangladeszu jest Dhaka (dawna Dakka). Jednostką monetarną jest taka zaś językiem urzędowym bengalski. Państwo leży w południowej części Azji nad Zatoką Bengalską. Niestety w okresie letnio jesiennym nieustannie nawiedzają ten region tajfuny. Liczba ludności zamieszkująca to państwo szacuje się na blisko 161 mln osób.

Barbados – to niewielkie państwo w Ameryce Północnej położone w regionie Małych Antyli zajmujące wyspę o tej samej nazwie. Stolicą jest Bridgetown. Liczba ludności to blisko 300 tys osób, aktualną walutą jest dolar barbadoski. Państwo uzyskało niepodległość od Wielkiej Brytanii 30.11. 1966r.

Belize – stolicą wyjątkowo położonego państwa jest Belmopan. Belize położone jest na półwyspie Jukatan (Ameryka Środkowa) nad Morzem Karaibskim. Powierzchnia państwa to zaledwie 23 tys km². Waluta: dolar belizeński zaś językiem urzędowym jest angielski. Niepodległość od Wielkiej Brytanii ogłoszono 21.09.1981r. Północna część wyspy to tereny nizinne z wysokim procentem terenów bagiennych. Choć wyspa posiada zasoby wielu cennych minerałów w tym złota to jednak obecnie się ich praktycznie nie wydobywa.

Benin – to niewielkie państwo położone jest w Afryce nad Zatoką Gwinejską ze stolicą w Porto-Novo. Aktualna waluta to Frank CFA. Liczba ludności szacuje się na blisko 12 mln osób zaś język urzędowy to francuski. Niepodległość państwa od Francji uznano i zatwierdzono 1.08.1960r. Północna część kraju pokryta jest sawanną z akacjami oraz baobabami zaś głąb kraju występują lasy suche.

Bhutan – niewielkie państwo położone w Azji Południowej, a dokładniej we wschodnich Himalajach. Stolicą jest Thimphu zaś językiem urzędowym dzongkha. Państwo bez dostępu do morza od północy, zachodu i wschodu graniczy z Chinami zaś od południa Indiami. Co ciekawe oficjalną nazwą państwa jest Druk Jul co oznacza ni mniej ni więcej jak Królestwo Smoka zaś jego mieszkańcy nazywają siebie Druk Pa – ludzie grzmotu. Ustrój polityczny to monarchia konstytucyjna z jednostką monetarną ngultrum i rupia indyjska (BTN). Liczba ludności to blisko 801 tys osób. Wyjątkowe i bardzo malownicze położenie Bhutanu to ogromny atut nie tylko gospodarczy.

Boliwia – Malownicze państwo w Ameryce Południowej bez dostępu do morza, który utraciła w 1884r. Od północy i wschodu graniczy z Brazylią na południu z Argentyną oraz Paragwajem zaś od zachodu z Chile i Peru. Stolica państwa La Paz w której mieści się siedziba rządu zaś Sucre to konstytucyjna stolica Boliwii oraz stolica Departamentu Chuquisaca. Językiem urzędowym jest hiszpański jednakże szacuje się, że ludność blisko 12 mln osób) posługuje się dodatkowo blisko 36 lokalnymi językami. Jednostką monetarną jest boliviano, a panujący ustrój polityczny to republika. Kod samochodowy BOL.

Botswana – państwo położone w Południowej Afryce ze stolicą w Gaborone. Język urzędowy to angielski oraz tswana. Liczba ludności zamieszkująca państwo liczy blisko 2,2 mln osób. Niepodległość od Wielkiej Brytanii ogłoszono 30.09.1966r. Walutą płatnicą jest pula. Ustrój polityczny: republika.

Brazylia – to jedno z największych (5 miejsce) powierzchniowo państw na świecie położone w Ameryce Południowej. Terytorium Brazylii zajmuje blisko połowę całej powierzchni kontynentu. Liczba mieszkańców szacuje się na blisko 210 mln osób. Język urzędowy to portugalski zaś waluta real brazylijski. Stolicą Brazylii jest Brasilia. Jako kraj jest jedynym na świecie przez który przebiega zarówno równik oraz zwrotnik koziorożca.

Brunei – państwo położone na północnym wybrzeżu wyspy Borneo ze stolicą w Bandar Seri Begawan. Językiem urzędowym jest malajski zaś walutą płatniczą dolar brunejski. Z dniem 1 stycznia 1984 stało się państwem niepodległym od Wielkiej Brytanii. Liczba ludności to blisko 500 tys osób. Wyjątkowo dobre położenie nad Morzem Południowochińskim sprawia, że są niezależni transportowo od sąsiadującej Malezji. Panujący ustrój polityczny to monarchia absolutna.

Burkina Faso – państwo położone w Zachodniej Afryce ze stolicą w Wagadugu. Językiem urzędowym jest francuski zaś walutą płatniczą frank CFA. Ludność blisko 18 mln osób. Najwyższy szczyt kraju to Pic de Nakourou (Tena Kuru) – 749 m n.p.m. 

Burundi – republika Burundi ze stolicą w Gitega. Liczba ludności to blisko 12 mln osób. Aktualna waluta płatnicza to frank burundyjski. Mimo, że jako państwo nie ma dostępu do morza to większa część południowo – zachodniej granicy stanowi Jezioro Tanganika. Burundi niestety jest jednym z najbiedniejszych państw co jest konsekwencją licznych konfliktów zbrojnych po których bardzo trudno jest się podnieść gospodarczo. Naturalne surowce w tym kraju to kawa, cukier, miedź oraz kobalt.