Państwa na A

Armenia – Państwo leżące na pograniczu Europy i Azji na Kaukazie Południowym. Stolicą Armenii jest Erywań. Płaci się walutą dram. Liczba ludności około 3 mln. Brak dostępu do morza. Język urzędowy to ormiański.

Afganistan – Stolica Kabul. Waluta Afgani zaś języki urzędowe to: paszto i dari. W kraju mieszka ponad 37 mlm osób.

Anglia – W przeszłości była niezależnym królestwem zaś obecnie jest częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii I Irlandii Północnej. Graniczy lodowo na zachodzie z Walią, zaś od północy ze Szkocją. Okalające morza do Celtyckie oraz Irlandzkie. Stolicą Anglii jest Londyn. Klimat umiarkowany co ciekawe zimą rzadko kiedy temperatura spada poniżej 0! Waluta to funt szterling.

Andora – Małe Państwo o powierzchni 463 km² umiejscowione w południowo – zachodniej części Europy w Pirenejach bez dostępu do morza śródziemnomorskiego. Granicy od północy z Francją zaś od południa z Hiszpanią. Stolicą państwa jest Andora, płaci się walutą euro.

Albania – Stolicą jest Tirana, obowiązująca waluta to lek. Na zachodzie ma dostęp do Morza Adriatyckiego zaś na południowym zachodzie do Morza Jońskiego. Albanię zamieszkuje blisko ponad 3 mln ludności. Ustrój polityczny to republika.

Angola – Państwo ulokowane w południowo zachodniej części Afryki nad Oceanem Atlantyckim. Do 11 listopada 1975 roku była pod panowaniem kolonii Portugalskiej. Stolicą Państwa jest Luanda, obowiązująca waluta: kwanza, Ustrój polityczny: republika. Państwo liczy ponad 28 mln ludności co daje 46 miejsce.

Antigua i Barbuda – Stolicą jest Saint John’s. Wyspiarskie Państwo leżące na Morzu Karaibskim w archipelagu Małych Antyli. Państwo podlega pod władzę Królowej Brytyjskiej, której reprezentantem na wyspach jest gubernator generalny. Waluta: dolar wschodnio karaibski, liczba ludności szacuje się na niespełna 100 tys. Ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna.

Arabia Saudyjska – Położenie: Zachodnia Azja na Półwyspie Arabskim. Sąsiaduje z Irakiem, Jordanią, Kuwejtem, Omanem, Katarem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Jemenem. Stolicą jest Rijad zaś walutą: rial saudyjski. Liczba ludności blisko 32 mln. Język urzędowy to arabski zaś typ państwa królestwo.

Argentyna – oficjalnie Republika Argentyńska. Położenie: Ameryka Południowa nad oceanem Atlantyckim. Stolicą jest Buenos Aires. Liczba ludności to blisko ponad 44 mln, obowiązująca waluta: peso argentyńskie zaś język urzędowy to hiszpański. Z Chile graniczy na zachodzie, Boliwią i Paragwajem na północy, Brazylią i Urugwajem na północnym wschodzie. Kod samochodowy: RA zaś samolotowy LV. Kod telefoniczny +54

Australia – państwo położone na półkuli południowej obejmujące kontynent Australia. Stolicą jest Camberra zaś największym miastem jest Sydney. Australię zamieszkuje 25 mln osób. Język urzędowy: angielski, waluta dolar australijski. Głową państwa jest Królowa w której imieniu władzę sprawuje gubernator generalny. Kod telefoniczny +61.

Austria – Państwo europejskie graniczące z 8 krajami: Niemcy, Czechy, Słowacja, Węgry, Słowenia, Włochy, Lichtenstein oraz Szwajcaria. Stolicą państwa jest Wiedeń. Język urzędowy niemiecki, obowiązująca waluta: euro. liczba ludności blisko 9 mln. Kod samochodu: A, kod telefoniczny +43.

Azerbejdżan – Ustrój polityczny Republika. Państwo położone w Azji Zachodniej nad Morzem Kaspijskim graniczące z Rosją, Gruzją, Armenią, Iranem oraz Turcją. Stolicą jest Baku. Liczba ludności blisko 10 mln. Obowiązująca waluta: manat, zaś język urzędowy to: azerski.

Abchazja – Stolicą jest Suchumi. Co ciekawe jest to państwo będące formalnie częścią Gruzji zaś faktycznie okazuje się być państwem nieuznawanym poza 5 państwami na świecie. Języki urzędowe: abchaski oraz rosyjski. 0% wód śródlądowych. Liczba ludności to zaledwie 250 tys osób. Jednostka monetarna to rubel rosyjski.