W kalendarzu przedszkolaka jak również świąt nietypowych światowy dzień wody przypada na 22 marca. Święto to zostało ustanowione w 1992 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych na konferencji Szczytu Ziemi w Rio De Janeiro. Inicjatywa ta powstała niestety z bardzo smutnego powodu, ponieważ ponad 1mld ludzi na świecie nie ma swobodnego dostępu do czystej wody pitnej.

Światowy Dzień Wody ciekawe informacje

  1. Również w Polsce święto to jest mocno zakorzenione i co roku ma inne hasło przewodnie. W tym roku brzmi ono „Przyspieszenie zmian”. Dzień Wody ma na celu zwrócenie uwagi na to, jak niezbędna do życia i prawidłowego rozwoju przyrody i środowiska jest woda. Zaś troska i ochrona źródeł wody przed skażeniem powinna być najważniejsza
  2. H2O to tlenek wodoru w codziennym życiu określany jako woda
  3. Woda reguluje temperaturę ziemi, ale również naszego ciała. Dlatego tak ważne jest picie wody podczas stanów gorączkowych.
  4. woda pokrywa 71% powierzchni ziemi
  5. Ziemia jest systemem zamkniętym, tzn. nie traci zasobów wodnych. Nieustannie od milionów lat jest taka sama ilość wody.
  6. Tylko 0,007% wody na Ziemi nadaje się do picia. Niestety, ilość ta z roku na rok gwałtownie maleje z powodu zanieczyszczeń.
  7. Niestety, główne źródła zanieczyszczenia wody pochodzą z sektora przemysłowego.
  8. Woda stanowi 80% ciała noworodka, a w przypadku dorosłego człowieka jest to 60% objętości ciała
  9. Mózg człowieka składa się w 75% z wody, zaś kości 25% z wody, zaś krew i nerki 83% z wody
  10. Woda to życie dlatego każdego dnia dorosłych człowiek powinien wypijać minimum 2 litry wody. Jeśli zwiększa się temperatura otoczenia bądź uprawia się jakiś sport zapotrzebowanie na spożycie wody wrasta.
  11. 5 minutowy prysznic zażywamy średnio 200 litrów wody.
  12. Kapiący kran generuje ogromne straty wody. Wyobraź sobie, że kapiąca co 3 sekundy kropla z kranu uzbierała pełną szklankę wody w 60 minut!
  13. Wyprodukowanie 1 kg bawełny potrzeba, aż 10 000 litrów wody.
  14. Dlaczego lód się unosi na wodzie? Ponieważ zamarznięta woda jest lżejsza o 9% od wody ciekłej.
  15. Hydrosommelier to osoba posiadająca odpowiednie wyszkolenie, które umożliwia oferowanie i podawanie wody gościom między innymi w restauracji. Wiedza hydrosommeliera na temat wody wykracza poza informacje gazowana/niegazowana. Zna on pochodzenie wody, głębokość wydobycia i region. Ponadto płynnie informuje klienta o jakości mineralizacji wody, jak również dba o właściwe przechowywanie wody butelkowanej do picia. Okazuje się również, że idealne warunki przechowywania dla wody gazowanej to 4-6 stopni, a dla wody niegazowanej 8 stopni. Sztuka podawania wody przez Hydrosommeliera jest niezwykle wykwintna.
  16. Woda to jedyna substancja, która może występować w postaci ciekłej, gazowej lub stałej.
  17. Zwierzęta żyjące wodach słodkich niestety szybciej umierają od tych żyjących na lądzie.
  18. Pustynia Atakama w Chile, w Ameryce Południowej to najbardziej suche miejsce na świecie! Od 400 lat nie padał tam deszcz
  19. 1 litr starego, zużytego oleju silnikowego wylany do kanalizacji lub rzeki przyczyni się do zanieczyszczenia 1 mln litrów wody.
  20. Gorąca woda zamarza szybciej niż zimna woda. Jest to tzw. efekt Mpemba

Można teraz z pełną świadomością napisać, że woda jest cenniejsza od złota! Brak dostępu do wody pitnej zaburza prawidłowe funkcjonowanie całego ekosystemu!

Jak oszczędzać wodę pitną

Oszczędzanie wody i jej właściwe wykorzystanie to pierwszy krok do poprawy globalnej gospodarki wodnej. Nadal niepotrzebnie marnuje się o wiele za dużo wody, żyjąc w przekonaniu, że woda była i będzie. Niestety, nic nie jest dalsze od prawdy. W niektórych regionach Afryki woda jest do dziś mocno racjonowana, 3-4 litry dziennie to czasem luksus. Dla nas sytuacja niewyobrażalna, postrzegana nawet dość abstrakcyjnie. Wiele afrykańskich dziewczynek i chłopców nie ma przywileju chodzenia do przedszkola i zabawy, ale musi codziennie wędrować z mamą do studni, oddalonej czasem o kilka kilometrów, i pobierać wodę do picia, może do ugotowania czegoś. Na ostatnim miejscu jest używanie jej do higieny.

  • zakręcaj wodę podczas mycia zębów, golenia
  • zamiast kąpieli we wannie wybierz szybki prysznic. Statystyczna pojemność wanny to 180 litrów, zaś podczas szybkiego prysznicu zużywasz do 65 litrów wody.
  • pierz wyłącznie jak masz pełną pralkę prania
  • myjąc twarz rano i wieczór nie odkręcaj w pełnego strumienia wody, nie ma takiej potrzeby. słabszym strumieniem wody również skutecznie oczyścisz twarz i dłonie.
  • zainwestuj w zmywarkę lub umyj naczynia w zlewie, napełniając go wodą dodać kilka kropli płynu do mycia naczyń, a na końcu dobrze wypłucz wszystkie naczynia. Staraj się nie myć naczyń pod bieżącą wodą.
  • Jeśli mieszkasz w domu postaraj się o zbieranie deszczówki i wykorzystanie jej do podlewania roślin w ogrodzie.
  • Napraw cieknący kran czy spłuczkę dzięki czemu unikniesz dodatkowych strat wody i wyższych rachunków.
  • Podobnie jak należy oszczędzać wodę tak również sprawdź jak możesz oszczędzać prąd

Powyższe wskazówki są szczególnie warte poruszenia również w szkole w dzień oszczędzania wody.

Dzień Wody w przedszkolu scenariusz

  • dekoracja sali, aby wprowadzić dzieci w tematykę wyjątkowego dnia w roku.
  • zasugerowanie rodzicom, aby ubrały dzieci na kolor niebieski
  • zapoznanie dzieci z najciekawszymi informacjami o wodzie
  • również warto opowiedzieć jak można łatwo oszczędzać wodę w domu
  • wierszyk na dzień wody to również będzie atrakcyjna forma nauki. Spójrz na wierszyk „Woda” którego autorem jest Michał Jankowiak
  • dzień wody kolorowanki to najważniejszy niekiedy punkt zajęć w przedszkolu. Dzieci mogą palować różnymi technikami co ubogaci jakość oraz efekt końcowy pracy plastyczne. Wyklejanie bibułką, plasteliną, malowanie farbkami czy kredkami świecowymi.
  • zabawy zręcznościowe w łowienie rybek papierowych łyżką z większej miski
  • warto również przeprowadzić bezinwazyjne eksperymenty np: co pływa a co tonie w wodzie.
    tempo rozpuszczania różnych substancji spożywczych: kakao, miód, cukier.
    Ciekawym eksperymentem są pływające obrazki namalowane markerem. Potrzebujesz miski z wodą, łyżki i markera do tablic suchościeralnych. Namaluj obrazek na łyżce, następnie delikatnie zanurz łyżkę w wodzie i obserwuj jak obrazki odklejają się od łyżki i zaczynają dryfować po wodzie.
  • na tablicy multimedialnej lub korkowej warto zrobić napis dzień wody
  • światowy dzień wody konkurs zorganizowany dla przedszkolaków może okazać się nie lada frajdą! odgadywanie odgłosu padającego deszczu, burzy, gradu, morza, płynące rwącego potoku czy wody w kranie.

 

 

 

 

 

Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

Napisz komentarz