Nie będę się rozwodzić nad słusznością pokazywania bądź NIE bajek od najmłodszych lat. Faktem jest to, że bajki były są i będą częścią dzieciństwa. Jedynie na co chce zwrócić uwagę to na JAKOŚĆ bajek. Miej kontrolę nad tym co Twoje dziecko ogląda. Oglądaj razem z dzieckiem, aby być świadomym co przekazuje bajka, a kiedy upewnisz się że jest zgodna z Twoimi wartościami możesz pozwolić sobie na filiżankę kawę i dobrą prasówkę w siedzi.

Bajki z przesłaniem edukacyjnym?

Maks i Ruby ( Max and Ruby) to serial animowany produkcji kanadyjskiej dla dzieci w okresie przedszkolnym. Bajka emitowana w latach 2002 – 2019. Przygody 7 letniej Ruby i znacznie młodszego brata są bardzo realistyczne. Jak na swój młodziutki wiek Ruby jest bardzo dojrzała i wręcz ze stoickim spokojem znosi kolejne wybryki swojego brata. Max to bardzo uparty króliczek, który na pozór robi wszystko na przekór siostrze nie mniej zawsze wychodzi z tego coś dobrego dla Ruby. Intrygujące w bajce jest to, że w pierwszej serii Ruby w pełni opiekuje się braciszkiem (kąpie, karmi, ubiera, zabawia), brakuje postaci rodziców co rodzi wiele teorii spiskowych ;o). Lubię od czasu do czasu podejrzeć przygody królików i przypomnieć sobie, że cierpliwość to nieodzowna cecha rodzica, aby dzieciństwo było szczęśliwe.

Jeśli wpierw widzieliście Maszę/Binga to w pierwszej chwili Max i Ruby mogą Was nie zachwycić po kątem grafiki i montażu. Nie mniej niech Was to nie zmyli i jeśli tylko Wasze dziecko polubiło tę bajkę to dajcie jej szansę bo naprawdę warto i pisze to z własnego doświadczenia ;o) To bajka, która nie męczy oczu ani uszy nadmierną muzyką czy bodźcami.
Maks i Ruby oraz Bing to bajki, które obejrzycie na VOD lub Youtube. Pozostałe 2 dostępne są na platformie netflix.

Masza i Niedźwiedź (Маша и Медведь) serial animowany produkcji Rosyjskiej. Pilotażowy odcinek został wyemitowany 18.12. 2008, zaś w Polsce w 2014r na TVP ABC i Puls 2. Emisja bajki trwa nieprzerwalnie po dziś dzień! Przygody rezolutnej i zarazem bardzo niesfornej dziewczynki przyciąga przed telewizory na całym świecie dzieci i dorosłych. Każdy odcinek to ogromna dawka humoru i ciekawych perypetii. Masza pomysłów ma milion i zasadniczo większość to „życie na krawędzi”. Pewnego razu przebojem wkracza w codzienność niedźwiedzia brunatnego, który wiódł spokojne emeryckie życie (cyrkowca) w pięknych lesie pod Uralem. Misza ceniący sobie ciszę i spokój wykazuje ogromną cierpliwość do pomysłów Maszy i ze stoickim spokojem wszystko znosi bowiem, czego nie robi się dla prawdziwej przyjaźni.

Bajka z pewnością nie uczy poprawnych wzorców zachowania ( w przypadku Maszy), bywają odcinki w których Masza powinna być nieustannie na karnym jeżyku, ale jej fabuła i przepiękna grafika kuszą do śledzenia dalszych losów figlarnej dziewczynki i jej leśnych przyjaciół.

Bing – brytyjski serial animowany w Polsce emitowany jest od 2016 roku na kanale MiniMini+. Perypetia 3 letniego króliczka i jego przyjaciół (Sula, Pando, Coco i Charlie) przyciągają przed ekrany telewizorów nie tylko najmłodszych. Ogromnym atutem bajki jest to, że przedstawia codzienne czynności bohaterów z którymi może spotkać się również nasze dziecko. A jak wiadomo młode niedoświadczone maluszki popełniają błędy. Jednakże zawsze dobrą radą służą Flop i Amma co pomaga małym bohaterom sprostać trudnościom i poradzić sobie z emocjami, które wynikły z konkretnej sytuacji.

Choć w bajce nie ma tradycyjnego modelu rodziny gdyż Bing mieszka ze swoim opiekunem o imieniu Flop, zaś Sula z Ammą to nie zmienia faktu, że bajka jest bardzo ciekawa, edukacyjna przepełniona empatią i spokojem. Ogromnym atutem bajki jest podsumowanie każdego odcinka przez Binga. Rezolutny króliczek streszcza swoje przygody oraz jakie wyciągnął wnioski. Słowa kieruje nie tylko do swoich małych fanów, ale również do ich opiekunów.

https://www.youtube.com/watch?v=ukGuQtIJnRw

Świnka Peppa – brytyjska bajka animowana opowiada o perypetiach antropomorficznej świnki Peppy jej bliskich oraz przyjaciół. Parę lat temu Świnka Peppa była dość mocno krytykowana przez specjalistów i rodziców jako bajka szkodliwie wpływająca na zachowanie dzieci. Podobno dzieci utożsamiając się z główną bohaterką zaczęły chrumkać, być nie grzeczne, skakać w kałuże i zaprzestały jeść warzywa na rzecz wymuszania słodyczy. Ale, chwileczkę sięgnijcie pamięcią do swojego dzieciństwa czy również po solidnym deszczu nie wypatrywaliście możliwości wyjścia w kaloszach do ogrodu, aby poszurać w błotku? 25 lat temu nie było Peppy, a takie sytuacje miały miejsce! I ja w nich brałam udział ;o)! Choć wiele zarzucić można tej bajce o czym napiszę niżej to nie dostrzegłam w naszym przypadku negatywnych skutków śledzenia psotnych przygód świnki. Ponadto pierwsze podrygi i sukcesy w układaniu 24 elementowych puzzli zawdzięczamy właśnie motywowi Peppy. Natomiast wracając do kopiowania przez dzieci negatywnych wzorców nie jest to bezpośrednią winą bajki, a efektem niedostatecznie poświęconej uwagi w wychowywaniu swojego dziecka.

Mimo ogromnej u nas fascynacji Peppą nie przypominam sobie niekontrolowanego chrumkania, wymuszania słodyczy czy złośliwego zachowania. W moim odczuciu bajka jest przepełniona stereotypami jak również w pierwszych sezonach wydaje mi się zwyczajnie bardzo nudna. Peppa jest rozkapryszoną i opryskliwą świnką, a tata pokazany jako totalna ciamajda mimo to nie zabroniłam oglądać. Małego tego bardzo mnie cieszyło jak wybierała przypadkiem oryginalną wersję i zaciekawieniem oglądała, a ja kątem ucha mogłam słuchać brytyjskiego akcentu. Totalny dreszcz przyjemności! Pozytywnie zaś jest przedstawiona relacja dziadków z wnukami oraz pozostałych przyjaciół, którzy darzą się sympatią i wzajemnie sobie pomagają.

Kolejność przedstawionych bajek przypadkowa! Seriale animowane są u nas jako dodatek, a nie wiodąca forma spędzania czasu. Nie mamy gadżetów w postaci maskotek Binga czy Maszy. O rety skłamałabym! mamy chrapiącego niedźwiedzia, ale został nam podarowany w prezencie. Zdecydowanie więcej frajdy mamy z klocków lego oraz puzzli których mamy sporo szczególnie ze świnką peppą. Wprowadzając swoje dzieci w świat animowanych bajek starajcie się wybierać te które nie wykazują agresji w gestach i słowach. Zdaje sobie sprawę, że powyższe bajki mimo swoich zalet i niektórych wad mogą nie każdemu przypaść do gustu jak również nie każde dziecko zainteresować. Nasze propozycje mają na celu uwypuklenie tych aspektów, których warto szukać w innych bajkach.

Autor

Witam, mam przyjemność powitać Cię na moim blogu. Jestem opiekunem psa terapeutycznego. Ponadto uwielbiam dobre jedzenie i inspirujące widoki za oknem. Rolinko to miejsce, w którym dzielę się pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem. Rozgość się – będę niezmiernie wdzięczna za dobre słowo w komentarzu jak również konstruktywną krytykę. Każda opinia motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam!

Napisz komentarz